A fényszögek természetéről
Raphael: Guide To Astrology (cca. 1825)
Raphael: Asztrológiai útmutató kb. 1825-ből)
„A következő Planéták konjunkciói mindig kedvezőek és jótékonyak: Jupiter konj. Neptun, Herschel [Uránusz], Szaturnusz, Nap, Vénusz, Merkúr, vagy Hold. Illetve: a Vénusz konj. Merkúr. Vénusz konj. Hold. Hold konj. Merkúr.” Az összes többi konjunkciós kapcsolat többé vagy kevésbé kártékony, ahogy az a későbbi fejezetekben elolvasható. Az Aspektusfajtákhoz kapcsolódó hatások:
A Semi-sextil mindig kedvező.
A Semi-quadrat mindig kedvezőtlen.
A Szextil mindig jótékony.
A Quintil némileg jótékony.
A Kvadrát mindig kártékony.
A Trigon mindig jótékony.
A Sesqui-quadrat mindig kártékony.
A Bi-quintilnek ugyanaz a hatása, mint a Quintilnek.
A Quincunx mindig kártékony.
Az Oppozíció mindig kártékony.
A Paralellnek a hatása azonos a konjunkciókéval.
Az aspektusok relatív ereje, potenciális megnyilvánulási sorrendisége, nagyjából a következő: legerősebb az Oppozíció, aztán következik a Konjunkció, majd: trigon, kvadrát, szextil, sesqui-quadrat, paralel, semi-quadrat, semi-sextil, quintil, bi-quintil és a quincunx.
A planéták orbiszairól
Vannak bizonyos fokszámok, amelyek az egyes planétákhoz tartoznak, amikor azok egymással hatókapcsolatba lépnek. Ezeket pedig igen körültekintően és gondos figyelemmel kell megvizsgálni minden esetben. Mert ez az orbisz kisebb akkor, amikor a planéta közeledik a másikhoz (applikál hozzá), és kissé nagyobb akkor, amikor távolodik tőle (szeparációban van tőle). Amikor a Herschel, Szaturnusz, Jupiter, Mars, Vénusz és Merkúr applikál (közeledik) egy másik planétához, akkor az orbisz 6 fok, amikor pedig távolodik tőle, akkor az orbisz 8 fok.
Tételezzük fel, hogy a Merkúr konjunkció szerint közeledik a Herschelhez vagy a Szaturnuszhoz, amikor 6 fokon belül ér hozzájuk, akkor kezdődik el az aspektus által jelzett hatásmechanizmus, és ez akkor ér véget, amikor a Merkúr már 8 foknyira eltávolodott tőlük. Ugyanígy lesz ez a többi planétánál is. a Napnak és a Holdnak viszont nagyobb az orbisza. A Nap applikációnál 12 foknál érezteti először a hatását, és 17 foknál (szeparáció) ér ez a hatás véget, a Hold pedig 8 foknál kezdi a hatásait éreztetni és ez 12 foknyi távolodás után ér véget. Azonban ezek az orbiszok csak a következő aspektusoknál lesznek érvényesek: konjunkció, szextil, kvadrát, trigon és oppozíció!
A minor aspektusok esetében, amilyen a semi-sextil, quintil és a bi-quintil, én [értsd: Raphael] a közeledést csak 2 foknyira, míg a távolodást 3 foknyira vizsgálom. A semi-quadrat és a sesqui-quadrat esetében pedig a közeledést 3 foktól és a távolodást 4 foktól veszem figyelembe a planétáknál, viszont a Nap és a Hold itt kap egy-egy extra fokot. És ebben az egész dologban ezt a legnehezebb konkrétan megállapítani és vizsgálni, erre csak a tapasztalat taníthatja meg az embert.”
Aki figyelmesen olvasott, az észrevehette, hogy ebben a kis leírásban még ott van az orbiszok bolygókhoz való kapcsolódása, de a szöveg értelmezésében már benne rejlik az a később szárba szökkenő idea, hogy az aspektusoknak vannak orbiszaik és nem a planétáknak.
Villányi Miklós
Facebook: Reneszánsz Asztrológia és ami még belefér