Az Aszteroida-öv felfedezése; Ceres, az 1. számú aszteroida
A transzcendentális karmaasztrológia egyik alapvető tétele, hogy ha egy égitestet megpillantunk és nevet adunk neki, az onnantól kezdve létezik és hat – tehát figyelembe kell vennünk. Aminek ugyanis nevet adunk, az sorsot kap és visszatükröződik ránk. A hagyományos égitestek az asztrológiai képlet alapvető rétegét biztosítják; létezik azonban egy karmikus mélyréteg is, amelyet a szoros orbiszú transzcendens égitestek (aszteroidák, kentaurok, állócsillagok) mutatnak meg.
A Titius–Bode törvény alapján már 1792-ben kiszámították, hogy kellene egy bolygónak lennie a Mars és a Jupiter között, de hiába fürkészték az eget, nem láttak semmit. Aztán a hatékonyabb távcsövek a XIX. század elején végre felfedték, hogy kisméretű égitestek találhatók az égboltnak ezen a szegmensén. Kiderült, hogy az Aszteroida-övet alkotó törmelék annak a bolygónak a szétrobbant maradványdarabjaiból áll, amelyet a Naprendszerbe belépő Vela szupernóva semmisített meg i.e. 9600-ban. Több mítosz is dokumentálta az eseményt, például Mezopotámiában Tiamat, Egyiptomban Apophis, a hellén korszakban Tethys, Phaeton, Demeter vagy Atlasz legendája örökítette meg, az emberiség kollektív pszichéjében pedig megőrződött az irgalmatlan pusztulás és az óriási veszteség, amit elszenvedtünk – gondoljunk csak az Aranykor-nosztalgiára, az Édenkertből való kiűzetésre, vagy Atlantisz elsüllyedésére. A földtengely elferdülése, a földfelszíni és éghajlati tényezők drasztikus változásai szintén erre az időszakra tehetők.
Az első aszteroidát, az egyes számmal ellátott Cerest, Giuseppe Piazzi fedezte fel 1801-ben. Utána évenként észleltek egyet-egyet, amelyek a Pallas Athena, Juno, és Vesta nevet kapták. Érdekes módon további negyvenegy évnek kellett eltelnie, hogy megpillantsák az ötödiket (Astraea), s ez idő alatt az első négyről végig azt gondolták, hogy kisméretű bolygók, Astraea azonban annyira apró, hogy a csillagászok belátták, valami teljesen másról lehet szó. 1851-re már tizenöt elnevezett aszteroida létezett. Az objektumokhoz szimbólumokat is készítettek, s ekkoriban született meg az új asztronómiai fogalom a jelölésükre. Az alábbi táblázat bemutat néhány korai jelképet, a hozzá fűzött magyarázatok pedig jól érzékeltetik a jelképalkotás folyamatát. Az első öt aszteroidához több szimbólumot is kitaláltak, a későbbiek azonban általában egyet-egyet kaptak (forrás: Wikipedia).
A távcsövek tökéletesedésével felgyorsult és gyakorlatilag megállíthatatlanná vált a felfedezések folyamata, amely azóta is tart, s ma már több mint tizenkilencezer aszteroidát tartanak nyilván név szerint. Miután számot kaptak, amely azt mutatja meg, hogy időrendi sorrendben hányadikként bukkantak rájuk, a felfedezőiknek jutott az a megtiszteltetés, hogy nevet adjanak nekik. A gyakorló asztrológus vagy a nevük, vagy a számuk alapján keresheti ki őket a különböző internetes katalógusokból. A most induló cikk-sorozattal ezt a munkát igyekszem segíteni: bemutatom a fontosabb aszteroida-istennők értelmezési paramétereit a születési képletben.
Az aszteroidák a személyes karmikus szintről adnak felvilágosítást és a finomhangolás eszközei a születési képletben. Fizikailag a Mars és a Jupiter, vagyis az utolsó személyes és az első sorsjelölő bolygó között helyezkednek el, ezért a személyes bolygók értelmezéséhez szolgálnak adalékul. Szabad szemmel láthatatlanok, tehát a karmikus mélyrétegek feltárását segítik.
Az első tíz aszteroidát az antik világ fontos görög vagy római Istennőiről nevezték el. Az elmúlt kétszázhúsz év időszaka híven tükrözi a női oldal megerősödését. Korábban csak két bolygó fejezte ki a feminint: a Hold az anya, a Vénusz pedig a szerető archetípusa volt, a legelső négy aszteroida felfedezésével azonban szinte egy-időben váltak egyre tudatosabbá a világban a másfajta női szerepek. A hagyományosan férfiasnak tartott foglalkozásokat egyre gyakrabban nők kezdték művelni: női tanárok, művészek, sportolók, tudósok, sőt politikusok is megjelentek. Női képletekben az „istennő-aszteroidák” magát a személyiséget árnyalják, míg férfi képletekben inkább a nőkkel kapcsolatos elvárásokat finom-hangolják, s ezáltal kiegészítik a két hagyományos női bolygó, a Hold és a Vénusz értelmezési lehetőségeit. Több jegyhez is sorolhatók, de nem uralják egyiket sem. Ennek legfőbb oka természetesen az, hogy a jegyeket egy-egy bolygóhoz rendeli az asztrológiai hagyomány, de az is lényeges, hogy az aszteroidák inkább bizonyos elemekhez tartoznak, s így több jegyben is jól érezhetik magukat. Tapasztalatom szerint a fényszög-kapcsolataik akkor igazán lényegesek, ha a személyiségjelölőket, a sarkalatos pontokat, vagy a Szaturnuszt érintik.
Ceres a legnagyobb méretű az aszteroidák közül, és elsőként fedezték fel. Mitológiai megfelelői: Ceres, Demeter, és az emberi gazdálkodást uraló Nagy Anyaistennők. Ceres-Demeter a Földanya archetípusa. Demeter az évszakok, a kalász, a mezőgazdaság, az emberi kéz által megtermelt és betakarított termés istennője, Zeusz középső leánytestvére, Perszefoné anyja. A mítosz szerint Demeter imádja a lányát, akit teljesen kisajátít magának, nem engedi felnőni és egy percre sem hajlandó egyedül hagyni. Egy nap Hádész feljön az alvilágból, és elrabolja Perszefonét, az anya pedig beleőrül a fájdalomba, s a veszteség miatt érzett dühében pusztasággá változtatja a földet. Ez a mítosz az évszakok váltakozására ad magyarázatot, hiszen a Vela kataklizma előtt örök tavasz volt, minden megtermett magától.
A Föld tengelyének elferdülése után azonban kialakult az évszakok ritmusa, a téli hónapokban nem termett semmi, ezért az emberiségnek meg kellett tanulnia élelmiszert előállítani és raktározni.
Ceres elsősorban a gondoskodó elvet jelöli a horoszkópban, tehát az asztrológiai Hold kiegészítője. A Hold a spirituális esszenciát, vagyis saját lelkünket és az ösztönszintet képviseli, míg a Ceres gyakran a valódi anyát, vagy saját anyaságunkat, férfi képletekben pedig a gyermekei anyját jelöli. Alapvetően a föld őselemhez köthető, de a vizes jegyekben is jól érzi magát.
Fényszög-kapcsolatai:
A Ceres gondoskodással telíti mindazt, amit a születési képletben megérint. A kemény fényszögek azonban utalhatnak sérült anya-gyermek kapcsolatra, szülői féltékenységre, vagy érzelmi zsarolásra. A legharmonikusabban a Holdhoz és a Jupiterhez kapcsolódik, hiszen mindkét esetben bőség és termékenység jellemzi, a legnehezebb életfeladatokat pedig a Szaturnusszal és a Marssal jelöli. Az előbbi lefagyaszthatja és megkeményítheti, az utóbbi viszont ideges vagy erőszakos színezetet adhat az anya-gyermek viszonynak. Mindkét esetben felmerülhet az érzelmi zsarolás kérdése is. A transzcendens bolygók közül a Neptunusz hasonló rezgést képvisel (szeretet és önfeláldozás), a kemény fényszögek azonban sugallhatnak nehézségeket az anyával való viszonyban vagy az anyaság vállalásával kapcsolatban. Az Uránusz kötöttségek nélküli szabadságvágya és változtatási igénye azonban csak nagyon nehezen hangolható össze az alapvetően termékeny, békés, nyugalmat és biztonságot kereső aszteroidával. A Plútóval alkotott fényszöge pedig erőteljes függőségi viszonyt, síron túli kötődést, és érzelmi zsarolást is eredményezhet.
A jel egy stilizált sarlót ábrázol, de érdemes megvizsgálnunk az alkotóelemeket is. Az anyag keresztjén a lélek félköre uralkodik, vagyis ugyanazok a szimbolikai összetevői, mint a Jupiternek. Ezt azért fontos kihangsúlyozni, mert a Jupiter a legjótékonyabb égitest a Naprendszer bolygói között, s a Ceres termékenysége, bőséget adó gondoskodása hasonló minőséget eredményezhet, csak persze sokkal kisebb mértékűt. Ugyanakkor itt a lélek félköre az anyag keresztjének a csúcsára kerül, és nem féloldalas, tehát valóban uralkodik az anyagon.
Asztrológiai jelentése:
Termékenység, gondoskodás, anyáskodás kötődik hozzá.
Utal a szülő-gyermek kapcsolatra, az anyához való viszonyra.
Uralja a táplálkozással kapcsolatos dolgokat, így a táplálkozási zavarokat is.
Földanya gyógyításán dolgoznak.
Jelezhet túlságosan birtokló, önző szülői szeretetet, de féltékenységet is a gyermek választottjával szemben.
Kapcsolódik a környezetvédelemhez és azokhoz a mozgalmakhoz vagy csoportokhoz, akik a
Házhelyzete megmutatja, hol tudunk gondoskodást adni, hol van szükségünk gondoskodásra.
Griga Zsuzsanna
karmaasztrológus
The Dreamweaver – Karmaasztrológia – http://www.the-dreamweaver.net/