Jegyezd be a naptáradba, 2018. január 31-én fel kell nézz az éjszakai égre! Annak a trilógiának a harmadik „epizódja” lesz látható, mely a 2017. decemberi teliholddal indult, az újévi teliholddal folytatódott, és a hónap végén ennek megkoronázásaként látható lesz a szuperhold harmadszor is!
A szuperhold az a jelenség, amikor a telihold a földkörüli pályájának Földhöz legközelebb eső szakaszán jön létre. A Hold Föld körüli pályája ellipszis alakú, egyik (nyújtottabb) oldalán kb. 50 000 kilométerrel nagyobb a távolság a két égitest között (apogeum), mint a legközelebbi ponton (perigeum). A perigeum ponthoz közel létrejövő telihold kb. 14%-kal tűnik nagyobbnak és 30%-kal fényesebbnek, mint az apogeum ponthoz közeli. A szuperhold egy remek lehetőség, hogy az ember vizsgálni kezdje a Holdat, de a legjobb, ha nem csak ekkor teszi – mondja Noah Petro a NASA Goddard Space Flight Center kutatója.
Nehéz szabad szemmel észrevenni a méretbeli különbségeket, amikor a Hold magasan jár az éjszakai égbolton. De amikor a telihold éppen felemelkedőben van a horizonthoz közel, akkor a fák és épületek sziluettjei miatt, optikailag akár kétszer akkorának is láthatjuk a méretét. Akkor úgy érezheted, mintha meg tudnád fogni az izzó gömböt és belepottyanthatnád a kávéscsészédbe. Ez az érzés még erősebb a szuperhold idején. Ha csak egy „epizódját” látod a szuperhold trilógiának, akkor ez legyen a legutolsó részlet, (2018. január 31.), mert ez nagyon különleges lesz. A harmadik szuperhold egyben holdfogyatkozással is együtt jár. A teljes holdfogyatkozás Észak-Nyugat-Amerikában lesz látható, valamint a Csendes-óceán felett egészen Észak-Ázsiáig. A Hold pályája bolygónk körül kicsit „megdöntött”, így az említett területek alatt és felett is látható lesz a Hold előtt a Föld árnyéka. Évente kb. kétszer áll tökéletesen egy síkba a Hold a Földdel és a Nappal. Ilyenkor a Nap sugarai blokkolódnak, elakadnak a Föld felszínén, és nem jutnak el a Holdhoz, hogy onnan visszatükröződjenek.
A Hold ilyenkor veszít fényerejéből és ragyogásából, titokzatosabb, gyengébb lesz fénye, mint normálisan, hiszen a Nap sugarai nem direkten, hanem a Föld atmoszférájának szűrőjén át jutnak csak el hozzá. Ezért ilyenkor vörösesnek látjuk a Hold felszínét, mert a Nap fénye torzul a földi légkörben. A holdfogyatkozáskor teljesen elhomályosuló Holdat ezért Vérholdnak is nevezik.
„Egyszerre láthatjuk a Föld napkeltéit és naplementéit visszatükröződni a Hold felszínéről” mondja Sarah Noble, a NASA főhadiszállásának tudósa.
A január 31-i szuperhold a hónap második teliholdja is lesz. Vannak, akik az egy hónapba eső második teliholdat „Kék-Holdnak” hívják. Ez alapján a január 31-i telihold „Szuper-Kék-Hold” lesz. A Kék-Hold átlagosan két és fél évente látható, tehát a teljes holdfogyatkozásnál valójában egy királyi látvány lesz látható: egy „Szuper-Kék-Vérhold”.
Néha az égi történések ritmusa összekapcsolódik és több jelenség is egyszerre látható, mint ahogy most is, hogy lenyűgözzön minket. Figyeld az előrejelzéseket, és a naptárakat. Az említett dátumokon lépj ki a szabadba, akár holdkelte, akár holdnyugta idején, és keresd az égi trilógia látványának ajándékát.
Az eredeti cikket itt olvashatod angolul:
https://science.nasa.gov/science-news/news-articles/a-supermoon-trilogy
2017. november 30-án jelent meg a NASA honlapján.
Bogdán-Körmöczi Júlia
asztrológus
www.asztrologusok.hu