Milyen eseményeket lehet prognosztizálni az egyes primer direkciókból a natívus számára; a promisszorok és a szignifikátorok mely kapcsolódásából milyen események valószínűsíthetők és melyek zárhatók ki?
Ismert tény, hogy valóban mély és hiteles asztrológiai elemzést csak pontos születési idő ismeretében felállított horoszkópól lehet készíteni, de a pontos születési idő csak nagyon ritkán ismert a szülött és így az asztrológus számára is. Az ismert életesemények alapján azonban a születési idő a primer direkció segítségével meghatározható; az egyes konkrét életeseményekről megmondható, hogy mely primer direkciós állások jelezhetik azt és melyek nem, és ezeknek az állásoknak mely kombinációja rendelhető a nativus valamennyi fontosabb életeseményéhez. A kapott eredmény végül meghatározza azt az időpontot – esetleg időpontokat – amelyekben a születés megtörténhetett. A továbbiakban feltételezem, hogy az Olvasó ezt a pontosítási eljárást ismeri, ezért minden további ismertetés nélkül hivatkozom a hozzá kapcsolódó szakkifejezésekre. Hozzá kell tennem, hogy mivel magam a morini vonalú asztrológiát művelem leginkább, az egyes szignifikátorok, promisszorok illetve a planéták jelentősége alatt is azt a jelentőségüket értem a továbbiakban, ami ennek az asztrológiai irányzatnak a felfogásából és módszereiből következik.
A képlet pontosításának célja nem csak az, hogy abból pontos jellemrajzot tudjunk készíteni, hanem az is – ami általában a nativust jobban is érdekli -, hogy a jövőbeni eseményeket a szülött számára előre is tudjuk jelezni. Első ránézésre ez a feladat egyszerűnek tűnik, hiszen az egyes, immáron előre is kiszámítható primer direkciókból megmondhatók azok az analógiák, amelyeknek az adott időpontban bekövetkező eseményeknek meg kell felelniük, azonban éppen az analógiás megfeleltetés az, ami egyben a nehézségeket is okozza. Egy-egy analógia rengeteg eseményben lelhető fel, és ugyanígy, egy-egy esemény több analógiának is megfelelhet. Hogyan határozhatjuk meg tehát a konkrétan bekövetkező eseményeket, vagy azoknak legalább egy olyan szűk körét, amelyeket a nativusnak érthető módon felsorolhatunk, anélkül, hogy számára használhatatlanul általános kijelentéseket tennénk?
Az első dolog, amit meg kell ehhez vizsgálnunk, az maga a születés, illetve ennek körülményei. Az az elv, hogy „minden ember egyenlőnek született“, filozófiailag lehet igaz, de hogy a szülött mikor, hol, milyen társadalmi státusú szülők gyermekeként, milyen egészségi állapotban született (és a sor még hosszan folytatható lenne), máris behatárolja azoknak az eseményeknek a körét, amelyek vele egyáltalán megtörténhetnek. Egy XVI. századi földműves gyermeke, bármilyen horoszkóppal is született, bizonyosan nem lesz rakétamérnök. Egy, a XX. század elején, de esetleg mozgáskorlátozottan született gyermekből, még ha a Mars az Ascendnesén vagy az IC-jén uralomban áll is, nem lehetett élsportoló (manapság már ez sem lehetetlen, köszönhetően a paralimpiáknak.) Ezek persze karikaturisztikus, kiragadott példák, hiszen nekünk leginkább a mi kortársaink még be nem következett életeseményeit kell prognosztizálnunk, de többé-kevésbé manapság is alkalmazható; igaz, ma már szinte nem is tudunk olyan eseményt mondani, ami valakivel bizonyosan ne eshetne meg – az egyes ember lehetőségei a századok során egyre gyorsuló ütemben bővülnek -, de legalábbis a valószínű és a valószínűtlen események köre meghatározható.
A második vizsgálandó dolog maga a nativus, az ő jelleme, természete, habitusa, amit a pontosított képletből már ismerünk. A mondás, miszerint a sors a jellemben rejlik, nem üres szó, ha arra gondolunk, hogy egy idealista álmodozó, vagy épp művészi tehetséggel megáldott, esetleg egyszerűen csak meglehetősen lusta ember aligha megy el vasgyári öntőmunkásnak vagy lesz hivatásos katonatiszt. Azt is erősen meg kell fontolnunk, hogy egy végletesen introvertált, visszahúzódó embernél lehetségesnek tartsuk-e a házasságot. Ha az introvertáltsága erős vallásos hajlammal párosul, máris valószínűbb a szerzetesi vagy papi hivatás. Ha a szülött erősen hajlik az önzésre, vagy épp meggyőződése, hogy az élettől mindent magának kell kicsikarnia a maga részére, aligha lesz vezető személyiség valamilyen közösségben, sőt, egyáltalán tagja egy közösségnek. Gyermekszerető emberből is nagyobb valószínűséggel lesz pedagógus – ez a sor is folytatható lenne, az Enciklopédia Britannica méretéig, de a lényege ebből a pár példából is megfogható.
Ezek után meg kell vizsgálnunk azt is, hogy a szülött életében milyen események következtek már be. Gyakran megfigyelhető, bár nem törvényszerű, hogy az életben egymás után következő események mintegy egymásra épülve követik egymást. Ha egy fiatal tanárnál tíz év távlatában jelentős szakmai előmenetelt látunk, valószínű, hogy iskolaigazgatónak nevezik ki. Háromszor házasodott embernél, akinek jogi ügylete még sose volt, nagyobb a valószínűsége a negyedik házasságnak mint egy pereskedésnek. Ha valaki sokat költözködött már ide-oda, annak ellenére, hogy még csak a 20. évét töltötte be, valószínűbb, hogy újra költözni fog, mint az, hogy testvére szülessen. Egy nyughatatlan, világjáró embernél is valószínűbb az újabb külföldi út, netán a külföldre költözés, mint a hosszadalmas egyetemi tanulmányok megkezdése vagy befejezése.
Meg kell vizsgálnunk a születési horoszkópot az életesemények szempontjából is, magyarán a horoszkóp házait kell górcső alá vennünk. Hiába vonzó személy valaki, családcentrikus, gyermekszerető és az 5. háza minden jóval elhalmozott is, de ha a VII. háza erősen támadott, különösen, ha a Szaturnusztól – mégis vitatható, hogy megházasodik-e. Ha valakinek a X. házában látjuk a Szaturnuszt, vitathatóvá válik a szakmai előmenetel, az viszont valószínű, hogy ha meg is történik, csak nagyon nehezen következhet be és végül le is kell mondania az elért pozícióról, sőt, hogy majdnem bizonyosan elveszíti. A Jupiter a 2. házban jelezheti a bekövetkező anyagi gyarapodást (bár ha rosszul áll, nem garantálja ezek megtartását is.)
Végül, de messze nem utolsó sorban, figyelembe kell vennünk azt is, hogy a nativusnak milyen tervei, elképzelései, céljai vannak az életében. Sokszor talán épp ez adja az események megszűréséhez a legnagyobb segítséget. Ha valaki külföldre szeretne költözni, de semmiféle indíttatása nincs egy egyetem elvégzéséhez, nagy biztonsággal prognosztizálhatjuk a 9. házat érintő jelzésből a külföldi költözést és hanyagolhatjuk a diploma megszerzését. (Bár megjegyzendő, hogy fordított esetben, ha valaki egyetemen szeretne tanulni, egyáltalán nem hanyagolható el annak a lehetősége, hogy ezt külföldön fogja megtenni.) Ugyanígy, ha valaki irodalmi pályán mozog, és könyvet szeretne írni, de a családalapítás egyáltalán nem szerepel a tervei között, egy néhány év távlatában bekövetkező, az 5. házat érintő esemény valószínűleg a könyv megjelenését jelzi és nem gyermek születését; megfordítva pedig, ha valaki családot szeretne, de sose fogott a kezébe tollat, annál egy hasonlóképpen jelzett esemény gyermek születését jelentheti, nem pedig egy meg sem írott könyv megjelenését.
Aki idáig eljutott az olvasásban, joggal vetheti fel, hogy ez ugyan mind igaz (vagy nem igaz, ha nem ért vele egyet), de ezek mind csak általános elvek, semmi közük a konkrétumokhoz, de még a primer direkciókhoz sem. Nos, ezeknek az általános elveknek a megfontolása sajnos mind szükséges, sőt elengedhetetlen, hogy egyáltalán hozzákezdhessünk ahhoz, hogy az egyes primer direkciókból valóban konkrét eseményekre következtethessünk. Az eddig leírtak képezik az előkészületeket, hogy a lehetséges illetve nem lehetséges események olyan halmazához jussunk, amelyek egyáltalán kezelhetővé, áttekinthetővé teszik a primer direkciókkal előre jelezhető eseményeket körét.
A primer direkcióban az egyes eseményeket a szignifikátorok és promisszorok között létrejött fényszögkapcsolatok jelzik. A szignifikátor lehet bolygó vagy főtengely illetve házcsúcs, és a morini szabályok szerint meghatározható, hogy mely házak jelentőségét hordozzák magukkal. Promisszorként általában csak bolygót tekintünk és a bolygó által képviselt háznak vagy a bolygó saját jelentőségének megfelelő esemény bekövetkeztét jelzik a szignifikátor által jelzett életterületen. A konkrét esemény megítélésében tehát meg kell vizsgálni, hogy melyik életterületet érinti, és ezen milyen jellegű esemény bekövetkezte várható. A fényszög minőségét a legtöbb asztrológus nem veszi tekintetbe és saját tapasztalataim szerint is legfontosabb szerepük, hogy a szignifikátor és a promisszor közötti kapcsolatot létrehozzák, de a fényszög minőségének szerepe a konkrét esemény meghatározásában elhanyagolható.
Ha meg akarjuk határozni, hogy az adott szignifikátot milyen életterületet jelöl, ehhez nem csak a szignifikátorhoz rendelhető házak alapvető jelentőségét kell figyelembe venni, hanem a levezetett jelentőségeiket is. A nativus VII. háza nem csak a házastársát vagy egyéb nyilvános társulásait jelentik, hanem, mivel a 3. ház 5. háza is, ezért a testvére gyermekét (illetve a testvére életének minden 5. házas analógiáját), az 5. ház 3. házaként a gyermeke alapfokú tanulmányait (illetve a gyermeke életének minden 3. házas analógiáját), sőt, akár a munkatársai pénzügyi helyzetét is jelenthetik. Ha a házak jelentőségét csak a második szintig is tekintjük, máris 144 féle módon kombinálhatjuk az egyes házanalógiáknak megfelelő életterületeket. A legtöbb esetben elegendő az alapvető jelentőségeket figyelembe venni, némelykor azonban egyes levezetett jelentőségek figyelmen kívül hagyása komoly tévedések forrása lehet; emiatt is szükséges az előzőleg részletezett vizsgálatok elvégzése, még mielőtt a direkciós események meghatározásába fognánk. Ha valaki visszavonult életet folytat, de sokat foglalkozik a testvére gyermekével, a VII. háznak a „testvér gyermeke“ levezetett jelentősége nem hagyható figyelmen kívül, hiszen nyilvánvaló, hogy a vele történt jelentős események a nativus életére is fontos kihatással lehetnek.
A promisszor értékeléséhez ugyancsak figyelembe kell venni a hozzá kapcsolható házaknak mind az alap- mind a levezetett jelentőségeit – utóbbiakat szintén csak akkor, ha ez a nativus számára indokoltnak látszik -, de ezen kívül figyelembe kell venni a promisszornak, mint bolygónak, a saját originális jelentőségét is. A promisszor nem csak azáltal jelöli a bekövetkező eseményt, hogy a 3. vagy 5. vagy VII. ház ura-e, hanem azáltal is, hogy ő maga melyik planéta, a Nap, a Hold vagy netán a Szaturnusz-e.
A fenti VII. házas példánál maradva, ha a VII. ház ura, mint promisszor, primer direkcióban kapcsolatba kerül a IV. ház szignifikátorával, az arra enged következtetni, hogy a nativus otthonában, mint életterületen, „következik be“ azaz jelenik meg a testvére gyermeke, mint „esemény“ – aminek a leglogikusabb feloldása, hogy az unokaöccse vagy -húga hozzá fog költözni. (Fordított esetben, mikor a VII. ház ura a szignifikátor, azaz a testvér gyermeke a „terület“ az eseményben, ahol történik valami, a promisszor pedig a IV. ház ura, inkább azt mondhatjuk, hogy a „nativus otthona“ kerül a testvér gyermekéhez, azaz a nativus költözik hozzá az egész háztartásával együtt.)
Amennyiben ugyanez a promisszor és szignifikátor olyan ember esetében lép kapcsolatba, akinél nem zárható ki a házasság lehetősége, úgy a „házastárs“ és a „család“ fogalmai kapcsolódnak össze általuk, ami a jövendő házasságkötésre enged következtetni. (Ez abban az esetben is igaz, ha a promisszor képviseli a IV. házat, a szignifikátor pedig a VII. házat és abban az esetben is, ha megfordítva teszik ezt.)
Ugyanakkor, ha a promisszor a Nap vagy a Mars (esetleg ha a Szaturnusz) egy női képlet esetén, vagy a Hold illetve a Vénusz egy férfi képlet esetén, akkor a promisszor kapcsolódása valamelyik főtengelyhez, mint szignifikátorhoz, akkor is jó eséllyel jelezhet házasságot, ha saját magának nincs kapcsolódása a VII. házhoz, egyszerűen saját magának, mint bolygónak, az originális jelentősége miatt. A Hold, ezen kívül, mindkét nem képletében jelölheti a gyermekáldást is, mint a csecsemők és karonülő kisgyermekek általános jelölője.
Bár a primer direkciós pontosítási eljárás ismeretéből már tudottnak kell lennie, de itt sem hagyható említés nélkül, hogy a Főtengelyek, mint szignifikátorok a nativus életében mindig a legjelentősebb, a legnagyobb változásokat hozó eseményekkel állnak kapcsolatban, amelyek rövid idő alatt – olykor egyetlen pillanaton de legfeljebb egy héten belül – játszódnak le, és amelyek után a natívus joggal mondhatja azt, hogy „utána már nem volt olyan az életem, mint addig“. Ezek az események sosem korlátozódnak kizárólagosan egyetlen életterületre, hanem szinte mindig megjelennek a személyiségben (I. ház), az egzisztenciális körülményekben (X. ház), a külvilággal való kapcsolatokban (VII. ház) és a családi körülményekben vagy az otthonban (IV. ház). Ezért, ha a szignifikátorunk valamelyik főtengely, akkor nagy valószínűséggel következtethetünk az alábbi események valamelyikére, szinte bárkinél:
- a személyiség, jellem, habitus megváltozására, ha a promisszor az I. házat képviseli (azonban ez a változás – sem – lehet olyan és akkora, ami a radix képletnek ellentmondana.)
- vagyoni állapot jelentős változására, ha a promisszor a 2. házat képviseli.
- testvér születésére, ha a promisszor a 3. házat képviseli
- költözésre, családalapításra, vagy a szülőkkel kapcsolatos jelentős eseményre, ha a promisszor a IV. házat képviseli.
- gyermek születésére esetleg szerencsejátékban szerzett jelentős nyereményre vagy veszteségre, indokolt esetben saját vállalkozás indítására, ha a promisszor az 5. házat képviseli.
- munkahelyváltásra (különösen az első munkába állásra), ha a promisszor a 6. házat képviseli
- házasságkötésre, ha a promisszor a VII. házat képviseli
- örökségre vagy bármilyen jellegű, de főleg vagyoni veszteségre, ha a promisszor a 8. házat képviseli. Ha a szignifikátorunk a VII. ház csúcsa, meg kell fontolnunk a válás lehetőségét, ha a X. ház csúcsa, akkor a szakmai vagy egyéb rangvesztését, az I. ház csúcsa esetén mély lelki válságokét, IV. ház csúcsa esetén az otthon elvesztését is. Általában elmondható, hogy bármilyen jelentős veszteség lehetőségéről, különösen, ha ez a legközelebbi hozzátartozókat érinti, csak akkor szabad beszélnünk a nativusnak, ha ezt végképp elkerülhetetlenül szükségesnek látjuk az ő érdekében; egy ilyen jellegű, de téves prognózissal, már pusztán annak lelkileg megterhelő volta miatt is, könnyedén tönkretehetjük a hozzánk forduló ember egész életét…
- Felsőfokú tanulmányokra, diploma megszerzésére, hosszabb külföldi útra, IV. házas kapcsolat esetén külföldre költözésre, avagy – indokolt esetben – vallási méltóság elnyerésére, ha a promisszor a 9. házat képviseli
- szakmai előmenetelre, kitüntetésre, magas elismerésre, sikerre, ha a promisszor a X. házat képviseli.
- közösségi életben elért fordulatokra, sikerekre, új barátságok kötésére vagy a baráti kör megújulására, ha a promisszor a 11. házat képviseli
- önkéntes magányra, elvonulásra, indokolt esetben kórházi kezelésre, ugyancsak kifejezetten indokolt esetben, 8. házas kapcsolódás esetén börtönbüntetésre, ha a promisszor a 12. házat képviseli.
Amint látható, a fenti felsorolás csak a legkiemelkedőbb jelentőségű szignifikátorokkal kapcsolódó, az egyes promisszorok leggyakoribb, legkézenfekvőbb jelentőségével bíró eseményeket említi meg, ezeket is jócskán a teljesség igénye nélkül. Egy minden lehetséges szignifikátor-promisszor kapcsolódásból következtethető eseményt felsoroló lista kétségkívül hiánypótló mű lenne, de nem csak ennek a cikknek a kereteit feszítené szét, hanem egy enciklopédiáét is, megírásához pedig nem egy, hanem minél több széles látókörű, kiemelkedő élet- és emberismerettel és bőséges tapasztalatokkal rendelkező asztrológus összefogása lenne szükséges.
Ha az adott direkcióhoz sikerült meghatároznunk, hogy milyen esemény bekövetkeztét valószínűsíthetjük belőle, nem feledkezhetünk meg annak megvizsgálásáról, hogy az esemény valóban bekövetkezik-e egyáltalán? Hiszen tudjuk, hogy bár (jelentős) életesemény nincs primer direkció nélkül, de van primer direkció esemény nélkül. Ennek eldöntéséhez a legkevesebb, amit meg kell tennünk, az esemény várható időpontjának megfelelő solar horoszkóp vizsgálata. Ez annyiból is hasznos, hogy ha többféle eseményre is következtethetünk a szignifikátor illetve a promisszor több házzal is fenálló kapcsolatai miatt, akkor ezek közül a solar horoszkóp egyeseket kizárhat, másokat pedig még inkább valószínűvé tehet. Bekövetkező eseménynek azonban csakis olyat tekinthetünk, amelyet a radix képlet lehetőnek mutat, a primer direkció kiválaszt, a solar horoszkóp pedig megerősít. Ha a solar horoszkóp vizsgálata nem lehetséges (nem lenne életszerű, ha a nativus meg tudná mondani, hogy 10 vagy húsz év múlva hol fog tartózkodni a születésnapján, bár néhány év távlatában nem is lehetetlen), akkor az adott eseményről hangsúlyozottan csak mint lehetséges dologról beszélhetünk a szülöttnek, semmiképpen sem mint bizonyosan bekövetkezőről.
Összegzésképpen elmondhatjuk, hogy az egyes direkciókból kiolvasható konkrét események meghatározása nem végezhető el csak magának a direkciónak az ismeretében; kell hozzá annak ismerete, hogy milyen események lehetségesek a világban, amelybe a natívus megszületett; milyen események lehetségesek a natívus környezetében; milyen eseményeket tesz lehetővé a natívus radix képlete; ezek közül melyeket jelezhet maga a primer direkció; végül még azt is ellenőriznünk kell, ha lehetséges, hogy az esemény valóban, ténylegesen bekövetkezhet-e. Bár mindezen műveletek elvégzése sziszifuszi munkának tűnhet, az asztrológus megfelelő tapasztalata a lehetőségek kuszaságának gordiuszi csomóját szinte egyetlen csapással képes átvágni; magyarán, aki asztrológiai prognózissal akar foglalkozni, legjobban teszi, ha legalább száz (de inkább pár száz) ismert életű és ismert horoszkópú ember életeseményeit és direkciót áttanulmányozva rutint és tapasztalatot szerez. Ezek után már biztos és egyre biztosabb kézzel vághat bele a saját prognózisaiba, míg ennek hiányában a prognózisok felállítását puszta gyakorlásnak, tapasztalatszerzésnek kell tekintenie, amelyek célja a saját ismereteinek bővítése – előrejelzéseinek gyakorlati ellenőrzésével a nativus életében.
Pernyei Gábor
asztrológus
www.idokod.hu