Nagyon szeretek a retrográd bolygókkal dolgozni. Évek óta kutatom a jelentésüket.
Azoknak a problémáknak a gyökereit találtam meg a retrográd bolygók vizsgálatában, amelyek többször visszatérnek, megoldatlanságuk pedig egyre nagyobb frusztrációt okoz, leggyakrabban a „nem haladok előre” érzés nyugtalanságát. Rámutatnak a viselkedésünkben rejlő ellentmondásokra, vakfoltjainkra, mindazokra, amiket nem szívesen szeretnénk látni.
Asztrológiai tanulmányaimat 2002-ben kezdtem, hivatássá 2014-ben vált, addigra ért meg bennem, hogy egy multinál ügyfélszolgálati területen eltöltött 16 év nem az a világ, ahol önmagam tudok lenni. A Retrográd bolygók című könyv megírása inspirált, hogy jobban megértsem és felfedezzem magam, hogy képes legyek a saját gondolataimat vállalni, hogy ne másoknak akarjak örökösen megfelelni, higgyek abban, amit tudok, túllépjek a bizonytalanságaimon. Retrográd Merkúrral születtem, amiről igazán jó leírást sehol sem találtam, de éreztem, hogy ennek megértése egy olyan kulcsot adhat a kezembe, ami segíthet abban, hogy megértsem önmagam rejtett mozgatórugóit, megértsem azokat a helyzeteket, viselkedési módokat, amelyek a kudarchoz vezettek.
A kutatást akkor kezdtem el, amikor a Hellinger Intézet képzős hallgatója lettem. Már az első alkalom után tudtam, hogy én bolygókkal fogom csinálni a családállítást (így született meg a Bolygóállítás), és tudtam, hogy a rendszerszemlélet az, amely a retrográd bolygók kutatásában segíteni fog. A kutatásban nagyon sok interjút és tanácsadást csináltam, amiből egyértelműen kirajzolódtak azok a dinamikák, amelyek a retrográd bolygókra igaznak bizonyultak. Ezeket összefoglaltam a könyvben.
Fontos felismerést hozott azt megérteni, hogy a retrográd bolygóknál miért van „szükség” megélni az energiák egyfajta blokkoltságát.
„A retrográd bolygók az érzelmi energiák elakadását jelzik mélyebb szinten, kapcsolódási nehézséget valami olyanhoz, amit az egyén nagyon nem akar érezni, ezért tagadás van mögötte, ami nem tudatos. Például r Mars állítása: „Nem vagyok dühös az apámra, jóban vagyunk”. Amit tagad maga előtt: „Dühös vagyok, mert sosem volt lelki kapcsolat közöttünk, nem lehetett vele megbeszélni a problémáimat gyerekként, és azóta tele vagyok gátlással. Nem tudtam érzelmileg továbblépni.” Megrekedt. Kire vetíti a dühét? Nem arra, aki felé valójában irányul, hanem valaki másra, például a párjára, gyerekére stb., hogy ne kelljen éreznie a fájdalmat, a hiányt, a bizonytalanságot. Nem fogja érteni a későbbi életében, hogy miért nem tud egy bizonyos ponton továbblépni, kiállni magáért, teljesíteni, vagy befejezni valamit, amit csak többnyire elkezdeni tud. Újra és újra ugyanazt teszi, ugyanazzal veszekszik, ugyanazon pörög, és nem érti, miért nincs eredménye. Van egy lelki blokk, egy elutasítottság érzés, amibe, ha bele tudjuk engedni magunkat, akkor esélyt kaphatunk arra is, hogy megtanuljunk túllépni rajta. Így érhetünk célba, így válik befejezetté, ami valaha félbe maradt. Átugrani is lehet, de ebben a „manőverben” mindig ott lesz valami, ami folyamatosan visszahúz.” (Részlet a könyvből)
A retrográd bolygók a képletben megmutatják, hogy milyen területen keresztül kell megtanulnunk a lelkünkhöz jobban kapcsolódni, hol vagyunk bizonytalanok – a látszat ellenére, hol kapcsolnak be a téves működések. A bolygó ház és jegyhelyzete, valamint, hogy melyik háznak ura szintén nagyon fontos. Az én tapasztalatom az, hogy ha egy retrográd bolygó mondjuk együtt áll egy nem retrográd bolygóval (vagy fényszöget vet rá), ad egy retrográd hatást neki. Például, ha 10. ház urával áll együtt a retrográd bolygó, akkor az anyával kapcsolatos ügyekre vagy a karrierre is kihat a retrográdság. Hasonlóan, ha mondjuk van egy retrográd Mars az Ikrekben, amit a Merkúr ural, akkor meg fognak jelenni a retrográd Merkúrra jellemző hatások is. Ha pedig egy retrográd bolygó az 1-es házban van, vagy az aszcendens ura (születési uralkodó) retrográd, az olyan, mintha az egész képletet blokkolná.
Például Steve Jobs Szűz aszcendensének ura a Merkúr, amely retrográd az 5. házban a Vízöntőben. Egész életében azt akarta érezni, hogy különleges. Folyamatosan keresett valamilyen célt, amitől különlegesnek érezhette magát, eközben pedig igazán senkihez sem tudott kapcsolódni. Fel kellett ismernie, hogy szerepeket játszik, hogy a látszat ellenére görcsös, és nem tudja igazán megélni az örömteli pillanatokat. A retrográd Merkúr sajátja, hogy az érzelmi problémákról meg kell tanulnia nyíltan beszélni. Az erős intellektus és tudás ellenére az érzelmi oldalt kell fejlesztenie, kapcsolódni a saját elfojtott érzéseihez.
A felismerések sora tovább folytatódott, amelyek végül kitettek egy egész könyvet.