A Négypilléres Sorsfejtésben az időszakonként változó jegyek 60-féle pillérbe rendeződnek. Az közismert, hogy a pillérek alsó ill. felső része (szakszóval: Földi Támaszok ill. Égi Cselekvők) kifejez egy-egy változási állapotot, ám az kevésbé, hogy a pillérek egésze is. Gyakran van úgy, hogy a részek jellege különbözik az egész jellegétől – ebből is látható, hogy a pillérek nem csupán „elemek” összessége. Például a 2018 napévének pillére a Föld-Kutya, ami felbontható a Yang Föld égi/felső és a Kutya földi/alsó részekre. A pillér mindkét része Föld jellegű, ám maga a pillér egésze Fa változási állapotot tükröz. Költői képpel kifejezve ez a Síkvidékek Fája.
Magyar nyelven – a saját írásaimon kívül – sehol sem tesznek említést a pillérek ezen vonatkozásairól, sőt, külföldi szakirodalomban is viszonylag ritkán. Ennek részben az az oka, hogy az erre vonatkozó tudásanyag csak töredékesen és talányos költemények formájában maradt fenn a régi sorsfejtési alapművekben. Ugyanakkor lényeges, alapvető szempontot képvisel az időminőségek helyes kiértékelésében, olyan viszonyokra mutathat rá, amik pusztán a részek összefüggéseiből nem feltétlenül láthatóak. E rendszer „Az öt változási állapothoz fűződő hangok” elnevezést kapta, mert a pillérek alaptermészetét kifejező változási állapotot az ősi ötfokú hangsor szerint kapcsolja az egyes jegypárokhoz.
Mit jelent a Síkvidékek Fája?
A Három Sors tudománytára című XVI. századi sorsfejtési alapmű a vidéki pusztában születő fákhoz, kiszáradt ürömfűhöz, házépítéshez használt kiváló faanyaghoz hasonlítja
ezt a pillért. Az egyetemes életerő fejlődésének azon állomását tükrözi, amikor a Természet elevensége elcsitult, az élet visszahúzódik a talajfelszín alá s elraktározódik, a fák ereje visszatér a gyökerekbe. Nem a virágzó, nagy lombos fák képét jeleníti meg, hanem inkább a magányosan álló vagy faanyagként hasznosított fáét.
Száraz, így igényli a nedvességet a Víz állapotú pillérektől, szüksége van a Földre alapként (táptalaj), örömét leli a Fa jellegű pillérek kölcsönös támogatásában és a Tűz természetű pillérek kibontakoztató hatásában (ahogy a növények
törekednek a fény felé, s a melegben kinyílnak). A Fém nem kedvező számára (nincs már mit megnyírni, visszanyesni rajta). Így viszonyul tehát a Természet változásait egy összefüggő kölcsönhatásrendszerben ábrázoló öt állapothoz – amik nem az „öt őselem”, mint azt tévesen vélik. Továbbá ezek az állapotok a pillérek egészének rendszerében értendők, nem az egyes jegyek (részek) szerint.
Évi hatása nem állandó. A legtöbb évszakban nem illeszkedik jól a havi pillérek minőségéhez, tehát 2018 általánosságban egy nehézkes évnek ígérkezik. Leginkább nyáron (júniustól szeptemberig) érik előnyös hatások, mert ilyenkor a Tűz és Föld erős és a havi pillérekkel is jó a viszonya. Ekkor tudja kimutatni előnyös oldalát, támogatva a sikeres építkezéseket, tartós alkotásokat, fenntartható fejlesztéseket, önfenntartó közösségeket.
Kifejezetten szerencsés lehet azok számára, akiknek a képletében a következő pillérek valamelyike megtalálható, mert ezekkel előnyös kölcsönhatásba lép:
Víz-Nyúl:
Aranylevelek Féme, ékessé teszi (ez az egyetlen Fém, ami hasznára van) – az egyén kifejezőkészségét segíti, remek előadóművészek, szónokok és tanácsadók számára;
Tűz-Ló:
Égi Folyó Vize, frissítően nedvsíti – támogató, éltető, fejlődést hoz;
Fém-Ló:
Útszéli Talaj, amivel nemes képletet alkot – sikerek számos téren;
Föld-Ló, ill.Föld-Patkány:
a Nap Tüze, illetve a Mennykőcsapás Tüze – ragyogóvá teszik, azaz az egyén fellépését, megjelenését teszik hatásosabbá, az emberek jobban felfigyelhetnek rá;
Tűz-Kutya és Tűz-Disznó; Fém-Patkány; Föld-Tigris és Föld-Nyúl:
rendre a Házak, Falak, Várak Földje – számukra építkezési tevékenységekhez, házfelújításokhoz, otthonteremtéshez, valami tartós dolog létrehozásához hasznos.
FÖLD-KUTYA, MINT FEJEDELMI HATÓERŐ
A jelképes csillagok a sorsfejtés egy népszerű, előszeretettel alkalmazott területe. Különféle összefüggések szerint adott jelentést tulajdonít az egyes jegyeknek, illetve pilléreknek, így a képletet izgalmas értelmezésekkel fűszerezheti. Legtöbbjük régi jövendölési vagy csillagfejtési módszerek hagyatéka, amiket jobbára a hagyomány és a jelképekbe vetett hit tart életben (alkalmazásban). A 2018 napévének pillére, a Föld-Kutya, például ún. Parancsnokló pillér, avagy Isteni Vezér, ami rátermett, nagyratörő, sikerekhez és hírnévhez vezető, beteljesítő tetterőt adhat annak, akinek a képletében megtalálható.
Kínai elnevezése a 魁 罡 Kui Gang, ami két minőség ősi nevét jelöli: a Kutya és a Sárkány jegyeket kormányzó, régi jövendölési módszerekben használt szellemi hatóerőkre utal. A 魁 Kui (Fejedelem) az a Kutya havának „tábornoka”: 天 魁 Tian Kui (Égi Fejedelem); a 罡 Gang (Szekérrúd) pedig a Sárkány havának „tábornoka”: 天 罡 Tian Gang (Égi Szekérrúd). Mind a Sárkány, mind a Kutya igen erőteljes Yang Föld jegy, erejük megsokszorozódik, ha a következőkből több is található a képletben:
Föld-Kutya, Föld-Sárkány; Fém-Kutya, Fém-Sárkány; Víz-Kutya, Víz-Sárkány
Szomszédos jegyekként (pl. év és hónap, hónap és nap) való találkozásuk azonban kerülendő, mert Sárkány és Kutya egymással ellentétes erőket fejeznek ki, találkozásuk „eget-földet megmozgató” összecsapásban, a dolgokat fejük tetejére állító eseményekben, felkavaró élményekben jelentkezhet. Így előnyösebb, ha csak az egyikük egy vagy több pillére található a képletben. Továbbá, 2018 Föld-Kutya évében az is kiválthatja e hatást, ha a születési képlet hordozza a fentebb felsorolt három Sárkány pillér egyikét.
FÖLD-KUTYA, MINT SZERELEMHOZÓ ERŐ
Egy másik gyakori jelképes csillag az ún. Gyönyörűen Pirosló Barackvirág, amit románcvirágként is emlegetnek és szerelemhozó erőt tulajdonítanak neki. A Yang Fém napon vagy évben születettek számára a Kutya jegy például ilyen. Ez tehát azt jelenti, hogy 2018 a boldog párkapcsolatok éve lesz a Yang Fém szülötteknek, támogató társra lelhetnek idén?
Mint nevük is mutatja, ezek az értelmezések jelképekre épülnek, így a valós hatásuk nem feltétlenül egyezik a minőség köré szőtt történetekkel, elképzelésekkel, magyarázatokkal. Valóban jelenthetnek a Barackvirágok egy vonzerőt ébresztő, figyelmet felkeltő, szikrát lángra lobbantó, társas kapcsolatokat felpezsdítő hatást, de ez nem azonos a beteljesült, viszonzott szerelemmel vagy a tartós, boldog párkapcsolattal. Ahogyan a közkedveltség sem egyenes út a sikerhez, a megnyerő/elbűvölő kisugárzás, a fellobbanó láng is legfeljebb a lehetséges párokat egymás felé mozdító erő lehet, de nem biztosítja a hosszú és örömteli együttlétet. Ez már inkább a kapcsolatban részt vevő felek hozzáállásán, viselkedésén, cselekedetein, illetve képleteik egymáshoz illőségén múlik.
A Barackvirágok tehát nem használhatóak szerelmi bűverőként, és nem jelentenek biztos vagy boldog kapcsolatot. Előfordulhat, hogy a báj kéretlen kérőket, nem kívánatos rajongókat vonz az egyénhez, vagy épp házasságon kívüli viszonyokra, ledérségre való hajlamokat kelt.
Hornyánszky Simon
sorsvezetési és fengshui tanácsadó
www.osvalo.hu