Az asztrológiai képzésnek több évtizedig nem volt része a tanácsadásra való felkészítés. Bár a szakmaiság nagyon fontos, önmagában nem elegendő a segítéshez. Olyan ismereteket kell elsajátítania a segítőnek, ami a szakmaiságon túl tanácsadóként is hitelessé teszi. Nem csak a kezdő asztrológus szaladhat bele olyan helyzetekbe, melyek próbára teszik, de haladjunk egy rendszer szerint, nézzük meg mire érdemes, és mire kötelező odafigyelni, amikor kliens érkezik hozzánk.
Az egyszerűség okán pontokba szedem, hogy milyen szempontokat érdemes mindenkinek ellenőrizni saját magával kapcsolatban. Mivel jelenleg az asztrológusokra nem vonatkozik semmiféle általános elvárás azzal kapcsolatban, hogy milyen tudással kell rendelkeznie a praxis viteléhez, ezért nincs semmi következménye sem jogilag, sem máshogy, ha valamire „nemleges” lenne a válasz. A lényeg tehát inkább az önmagunk felé való őszinteség.
- Etikai és szakmai feddhetetlenség
Minden körülmények között az első, amit magunkévá kell tenni, amikor kliensekkel kezdünk foglalkozni, hogy tisztában legyünk a ránk vonatkozó etikai szabályokkal, valamint, hogy szakmailag valóban alkalmasak legyünk a tanácsadásra. Az etikai szabályok hol bővebben, hol szűkebben vannak megfogalmazva. Itt is nagy hátrányt jelent, hogy nincs egységesség az asztrológusok között. Az AME megfogalmazott egy Etikai kódexet, amit az egyesületbe belépők elfogadnak. Ez elérhető az egyesület honlapján.
Azt mondhatjuk, hogy azzal szinte minden asztrológus tisztában van, hogy mit szabad és mit tilos a kliensnek megmondani. Elfogadott, hogy titoktartás kötelezi az asztrológust a kliens személyes adataival és történetével kapcsolatban. Ezek talán a legfontosabbak, de jó lenne, ha egységesen elfogadott etika mentén dolgozhatnának az asztrológusok is, mert ez védené a szakmát és a klienseket is.
- Önismeret
Minden tanácsadó asztrológus önmaga is ember, saját élményekkel, traumákkal, élethelyzetekkel és feldolgozott, vagy kevésbé feldolgozott életeseményekkel. Az önismeret arra szolgál, hogy lássuk, saját folyamatainkban hol járunk, traumáinkat mennyire tudtuk feldolgozni, mik azok a témák, amik minket magunkat is érzékenyen érintenek. Ezzel együtt mindig is maradni fognak vakfoltok, mint a nevükben is ott van melyre lehet, hogy sosem jövünk rá.
Az önismeret sajnos nem elegendő az autodidakta tanulás során elsajátított szinten, nem elegendő, hogy a saját képletünket elemezzük éveken, sőt évtizedeken át. Az asztrológia ugyan önismereti módszer, de nem terápiás módszer, inkább diagnosztikai jellegű. A megoldások nélküli ismeret nem egyenlő azzal, ha valaki terápiás környezetben fel is dolgozza a megismert blokkokat, elakadásokat, traumákat. Terápiás módszernek számít az egyéni pszichoterápia, vagy a csoportos pszichoterápia, illetve minden legalább 150 órát elérő csoportos terápiás módszer, mint például a pszichodráma, a családállítás, vagy akár az encounter jellegű személyközpontú csoportok is. Ezeknek a terápiáknak az az előnye, hogy nem egy-egy alkalommal oldódik a blokk – mint például egy kineziológiai oldás esetén – hanem a blokk lassan, a maga ritmusában nyílik meg, és a mögötte „megrekedt” személyiségrésznek módja van biztonságos környezetben felépülni, gyógyulni.
- Szupervízió
Nem összetévesztendő a konzíliummal. A szupervízió az, amikor olyan témával keressük fel a szupervízor kollégát, amit egy kliens „hozott” nekünk, és úgy éreztük jobban hatása alá kerültünk, mint más témáknál ez szokásos. Azt jelenti, hogy érintettségünk van az adott témában, jó eséllyel saját blokkok esetleg feldolgozatlan élmények társulnak hozzá. Ezzel szemben a konzílium az az esetmegbeszélés, ahol a kérdéses kliens és téma szakmai megítélésével kapcsolatban beszélünk egy számunkra hiteles kollégával.
A szupervízió azért fontos és elengedhetetlen, mert a saját lelki kiegyensúlyozottságunk múlhat rajta. A szupervízor külön erre alkalmas végzettséggel kell, hogy rendelkezzen, hiszen ez is egyfajta terápiás ülésnek számít. Nem kötelező, hogy egyéniben járjon valaki szupervízióba, vannak csoportos módszerek is, ahol egymást is támogatják a résztvevők. Ezzel együtt kb. fél évente egy alkalommal javasolt, hogy a közelmúlt esetei közül vigyünk néhányat, amivel jó, ha foglalkozunk. Természetesen ennél gyakrabban is lehet kérni szupervíziót, ha van olyan eset, ami nagyon nagy hatással van az asztrológusra.
A szupervízió olyan, mint egy konzultáció, nem alá és fölérendeltségi viszony áll fenn az asztrológus és a szupervízor között, hanem szimplán támogató jellegű. Sok esetben nem a megoldás a lényeg, hanem inkább az összefüggések felismerése, hogy az adott témával hol, milyen módon kapcsolódik az asztrológus. Ahogy minden más terápiás helyzetben is, nem szerencsés, ha barátok a terapeuta és a kliens, úgy nem szerencsés, ha szoros barátság vagy rokoni viszony áll fenn a szupervízor és az asztrológus között. (De természetesen ezt sem ellenőrzi senki, és a baráti segítség is jobb, mintha sehova sem fordulnánk!) - Hitelesség
A kliens felé az elsőszámú kötelesség az asztrológus részéről, hogy szakmailag és emberileg is hiteles legyen. Ez annyit tesz, hogy amit magáról állít az minden esetben feleljen meg a valóságnak, akár képzettségét nézzük, akár az elmondott történeteket, melyeket példaként említ vagy mindazt, amit bármilyen formában magáról állít. A nyíltság és az őszinteség védhetővé tesz, míg minden csúsztatás a támadhatóságot szolgálja. A szakmánk amúgy is sokszor szenved el negatív megítélést, amit tovább erősít, ha mi magunk hiteltelennek nyilvánulunk. Sajnos gyorsabban vonnak le következtetést az egész szakmára vonatkozóan, mint hogy az adott személyt ítélnék meg a cselekedetei alapján, ilyen formán egyfajta felelősség terhel minket a szakma tisztaságáért, hitelességéért is.
- Képzettség
Az utóbbi néhány évben megváltozott az asztrológiai oktatás rendszere, és míg 10 éve még többéves, személyes oktatás formájában oktatták az asztrológiát, mára a legtöbben az autodidakta tanulást választják, míg a másik legszélesebb réteg online oktatási formában tanul. Sok a nézetkülönbség szakmán belül arról, hogy ez így jó-e vagy sem. Én nem akarok most ebben állást foglalni, ugyanakkor fontosnak tartom, hogy aki úgy dönt, belekezd a saját praxisba és klienseket fogad, az legyen felelősségteljes abban, hogy a hozzá forduló őt maximálisan kompetensnek tartja. Azt mondják: „az asztrológiát egy életen át kell tanulni, és még akkor sem mondhatja valaki, hogy tudja”. Ez esetben tényleg nagy bátorságra vall, ha valaki belekezd a tanácsadásba, tehát a képzettség nem azonos a mindent tudással. Elegendő, ha magabiztos tudással bír valaki, de legyen bátor azt mondani, hogy utána kell néznem/kérdeznem, ha esetleg valamiben bizonytalan. A Facebook ebben az esetben jó barát, a számtalan csoport egyikében biztos, hogy akad olyan kolléga, akitől lehet és érdemes is kérdezni. Régen ez egyszerűbb volt, mert az együtt tanulók között kialakult egyfaja kollegális kapcsolat is. Ezt ma jobbára a Facebook csoportok helyettesítik. Használja őket mindenki, mert ez is egy hasznos funkciója lehet! - Saját kompetenciahatárok ismerete
Ez a pont az egyik vesszőparipám. Szorosan kapcsolódik az előző ponthoz, hiszen a szakmai kompetencia kérdése itt kerül leginkább előtérbe. Annak megítélése, hogy valaki kellően képzett-e, az egy kérdés, de megválaszolása nem is annyira fontos, mint az, hogy minden tanácsadó tudja saját magáról, hogy meddig tud ő segíteni a kliensnek, és hol kell másfajta szakmát segítségül hívni. A kliens nem mindig tudja, hogy a személyisége milyen „állapotban” van, ugyanakkor nekünk fel kell tudni mérni, hogy hol tart a problémájában. A segítségnyújtás akkor hatékony, ha nem a kész megoldást – ami a mi saját szubjektív megoldásunk lenne – nyomjuk át rajta, hanem a saját megoldásához segítjük hozzá. Viszont erre nem mindenki alkalmas. Vannak olyan pszichés állapotok, amikor a kliens nem belátó és együttműködő, ilyenkor lehet vele beszélni, de veszélybe sodorhatjuk magunkat, mert ezekben az esetekben az asztrológus megítélése is kívül esik a realitáson, ellenben később hivatkozási alappá válhat. A másik probléma a nem jól felmért kompetencia esetén, hogy a kliens helyzete nemhogy javulna, hanem romlik, és összeomláshoz vezet. Tudni kell felismerni, amikor akut beavatkozásra van szükség, és meg is kell tenni. A kompetenciahatárok felmérése egyéni, ami segíthet felismerni a saját határokat, az a széleskörű tájékozottság pszichológiai témákban, a folyamatos szakmai fejlődés, és nem utolsó sorban az önreflexív jelenlét. - Pszichopatológiai szakismeretek
Az asztrológia és a pszichológia kölcsönösen egészítik ki egymást, ha diagnózis felállításról, vagy tanácsadásról van szó. Az egyik az analógiarendszer segítségével tájékozódik, a másik az eddig összegyűjtött szemléletmódok, tézisek és nézetek rendszerében. A terep ugyanaz, az emberi lélek és a személyiség. Szorosan ráfűzve az előző pontra, a kompetenciahatárunk felismerésének egyik legjobb módja, ha tájékozottak vagyunk abban, hogy milyen lelki állapotok, defektusok, személyiségzavarok, téveszmék, vagy éppen pszichopátiák léteznek. Ha képesek vagyunk felismerni, hogy a velünk szemben ülő kliens besorolható-e valahova, a már ismert pszichopatológiai típusok közé, az nagy segítség lehet eldönteni, hogy van-e módunk a tanácsadásra, a sikeres segítségnyújtásra.
A pszichopatológia tárgyát képező pszichés betegségek sokrétűek, legtöbbjük összeegyeztethető normál életvitellel, de attól függően, hogy a skála melyik szakaszában van a kliens, kizárhatják a tanácsadást is. Kialakulásuk oka lehet az életben átélt trauma, de származhat az életviteléből adódóan is és tartóssága lehet állandósult és epizodikus is. Ha van ismeretünk arról, amit más tudományágak már leírta a személyiség lehetséges állapotairól, akkor azt is könnyebb felismerni, hogy milyen területen tudunk ehhez kapcsolódni.
A saját véleményem, hogy ha akarjuk, mindenkit be lehet sorolni valamilyen lelkibetegségi „kasztba”, de nem ez a cél. A cimkézés helyett a holisztikus szemlélet vezet célra, és hatékony segítséget is akkor tudunk nyújtani, ha előítéletmentesen állunk hozzá a klienshez. Ezzel együtt, el szabad fogadni azt, hogy ha pszichológiai értelemben valaki szélsőséges lelki állapotban van, esetleg az egészséges személyiségének a megélését olyan mértékben blokkolja valami, hogy az már gyógyszeres beavatkozást is igényelhet, akkor az nem az asztrológusi tanácsadás kompetenciakörébe tartozik. Nagy a felelősség, hiszen minket is az „igazság tudója” pozíciójába sorolhatnak, ami maga után vonja, hogy a tőlünk elhangzó minden információ vagy extrém azonosulást, vagy akár ijedtséget is válthat ki, amit utána többnyire egyedül kezel a kliens. Tehát, még ha van is elképzelésünk arról, hogy besorolható-e a kliensünk egy adott személyiség-kategóriába, akkor sem érdemes nevesíteni ezt, inkább a saját megéléseiről kell beszélni, ami a kliensnek magának könnyebben feldolgozható, tud vele azonosulni, nem alakul ki disszonancia.
A pszichopatológiáról számtalan könyv áll rendelkezésre, ami rendszertanilag kezeli a lelki állapotokat, betegségeket, és a jobb könyvek írnak a kialakulás már ismert okairól, összefüggéseiről, ami számunkra, asztrológusok számára nagyon sok szakmai felismerést is hozhat, amikor saját analógiás rendszerünkben felismerjük, hogy mi mivel feleltethető meg.
- Kommunikációs technikák ismerete
A tanácsadás jelentős részét kommunikációs technikák alkalmazásával töltjük, hiszen a kliens számára érthetővé tenni, a mi szakmai meglátásainkat egy tolmács munkájával ér fel. Ha tudjuk, hogy milyen eszközök állnak rendelkezésre, azzal gazdagíthatjuk, a csatornák számát, amin keresztül segítséget tudunk nyújtani. Tehát itt az önképzés nagyon sokat tesz hozzá a saját sikerélményeinkhez is.
A kommunikációs technikák ismeretének másik nagy előnye, hogy könnyen fel tudjuk ismerni, hogy a kliens milyen technikát alkalmaz – legtöbbször tudattalanul – és amennyiben ez a technika arra utal, hogy nem a megoldást keresi, csak valamiféle felelősségáthárításról van szó, esetleg a figyelem egy speciális fajtájára vágyik, akkor magunk is könnyebben boldogulhatunk, és nem futjuk a felesleges köröket.
Példaként arra gondolok, amikor a kliens egy Berne – féle játszmában van, pl. a „szegény én”, vagy az „igen, de” gyakori az asztrológusnál. Egy másik példa, amikor a kliens zárkózott, nehezen oldódik, és ezzel a mi munkánkat is nagyban nehezíti, itt nekünk kell ismerni pár olyan „fogást”, ami segíti őt abban, hogy befogadói állapotában rugalmasabb legyen. Ez kölcsönös érdeke az asztrológusnak és a kliensnek is.
A kommunikációval kapcsolatban alapvetés, szinte már ide sem kell írni, hogy vannak szavak, kifejezések, melyek jelentése egészen más egy baráti beszélgetésben, mint egy asztrológiai tanácsadás során. Tudnunk kell, hogy milyen szavak milyen determinálást hozhatnak létre, és tudnunk kell, hogy amit ki akarunk fejezni, az pontosan mi. A kliens minden rezdülése információ arról, hogy a tőlünk kapott információt hova tette, értett-e, vagy esetleg félreértette. Erre a nekünk kell figyelni, és ez megintcsak a mi felelősségünk. - Szakmai irányultság meghatározása
Napjainkban rengeteg irányzat van, rengeteg árnyalat van jelen az asztrológiának, melyek abban közösek, hogy segítség nyújtásra akarjuk felhasználni a tudásunkat, de más-más szemléletmódok és terminológiák alapján. Nem azonos egy humanisztikus, egy karmikus, egy pszichológiai, vagy egy hellenisztikus szemléletben elmondott elemzés. A kliensnek ahhoz, hogy tudja ő milyen világnézeti alapon kapja a segítséget – értsd ezalatt, hogy foglalkozunk-e előző életekkel, belefoglaljuk-e az elemzésbe a lelki állapotokat, beszélünk-e megélési szintekről stb. – tudnia kel, hogy mi milyen nézet szerint dolgozunk, elemzünk. Jó ezt előre tisztázni, hogy a fogalmak a helyükön legyenek, amikor a tanácsadás zajlik. Tehát az elsődleges elvárás, hogy az asztrológusnak legyen határozott képe arról, hogy ő milyen szemléletmód mentén dolgozik, gondolkozik. Jó, ha ez le van írva a honlapján, a bemutatkozásában, egyfajta hitvallásként, „arc poetica”-ként. A saját és a kliens helyzetét is könnyíti, ha mindkét fél tudja milyen szemlélet rendszerben kell elhelyeznie a kapott információkat. A szakmai önazonosság változó, tapasztaltom szerint van egy alap, ami azonos marad, de ahogy gyűlik a szakmai tapasztalat, és ahogy saját megélések, meglátások gazdagítják az asztrológus személyiségét alakulhat a nézőpont, szemléletmód is. Ez teljesen normális, és többek között ezért is érdemes frissíteni időnként a bemutatkozásunkat.
- Folyamatos továbbképzés
Remélem, hogy ennek a pontnak itt már el sem kell hangzania, hogy a folyamatos tanulás, szakmai továbbképződés mennyire fontos. Nincs végleges tudás, és asztrológiai szempontból nincs mindent tudás sem. Azzal együtt, hogy meggyőződésem, hogy mindenki egyéni csatorna, aki asztrológiai tanácsadást folytat, ahol a keretrendszer az asztrológia, de maga a tanácsadás sokkal magasabb szférából érkezik, mint a tanult anyagok területe, mégis kell, hogy nyitva és frissen tartsuk magunkat a folyamatos tanulásra. Talán annak is ez a garanciája, hogy ne váljunk téveszmés mesterekké, akik azt képzelik az igazság a birtokukban van! Minél nagyobb valakinek a tudása, annál intenzívebben rajzolódik ki az alázatossága, ami jó esetben a segítői szakmánkat gazdagítja.
A közeljövőben indul az egyesület keretein belül olyan tanfolyami modul, ahol ezeket a pontokat érintve készülhet fel bárki a tanácsadásra. A szupervízió és az önismereti blokk is hamarosan elérhető, ezekről aktuálisan fogunk tájékoztatást küldeni az érdeklődők számára.
Bogdán-Körmöczi Júlia
asztrológus
www.achirit.hu