A 27-esek klubja kifejezés nem csak a rock- és popkultúrában, hanem az asztrológiában is jól ismert kifejezés. A védikus, vagyis az ősi indiai tudásrendszeren nyugvó asztrológiai rendszer nem nevezi meg ezt a korszakot, a 27. életévet egy kifejezéssel, de mindenképpen az egyik legkritikusabbnak tartja.
A hagyományos védikus indiai rendszerben a gyerekek kb. 25 évesen válnak felnőtté, vagyis ekkor lépnek a brahmacsárí korból a családos életkorba, a grihaszta, háztartó életszakaszba. Ez a kor tehát gyakran még a párkeresés, vagy az első házasévek időszaka, amikor az első komolyabb terhektől és kihívásoktól valóban felnőtté válik a férfi és a nő. Természetesen Indiában létezik az a vidéki réteg, ahol a lányokat sokkal korábban férjhez adják, itt a 27. életév nagyjából az utolsó gyerekek érkezésének időszaka, szintén nem könnyű a családok számára. Indiában azonban ebben az életkorban még fiatalos nagymamák és nagypapák segítik a családot, tehát erős családi kötelékek és szociális szálak teszik könnyebbé a krízisben lévő számára az életet.
A védikus asztrológiában a nyugatihoz hasonlóan használják a tranzitok vizsgálatát, ez a gochara, ami talán a legjobb és leginkább egyértelmű módszer az életszakaszok feltérképezésére, lévén vitathatatlanul pontos, csillagászatilag igazolható, a planéták valós mozgásán alapszik. A védikus asztrológia ugyanakkor a tranzitoknál nagyobb jelentőséget tulajdonít a dasáknak, vagyis az élet állomásainak. Többféle dasarendszer számítási módszert használnak – bizonyos típusos képletekkel meg is van kötve az asztrológus keze, hogy melyiket használhatja -, ugyanakkor a legelfogadottabb a mai kor embere, a vaskor szülöttei számára a vimsóttari, melynek jelentése 120. Ez azt feltételezi, hogy korunk embere legfeljebb 120 életévet képes élni és ezt a különféle planetáris hatások alatt teszi meg. A vimsóttari különlegessége azonban abban áll, hogy a tranzittal szemben nem mindenkinek ugyanakkor vannak ezek az életstációk, hanem különböző időben zajlanak le. Ugyanakkor egy-egy bolygó korszaka mindenkinek pontosan ugyanannyi idő, tehát a Vénusz 20, a Szaturnusz 19 életévet, a Mars és a Kétu 7 évet ural, stb.
Az időzítés a személyes, egyéni horoszkóptól függ, méghozzá a Hold által elfoglalt holdháztól, naksatrától, ami a védikus csillagjegye a szülöttnek. Ezeket a holdházakat a jegyekhez hasonlóan planéták irányítják, így az első bolygókorszak az irányító bolygó lesz, ezt követően a planéták meghatározott sorrendben uralják az ember éveit. Ezen belül az is kiszámolható, hogy az illető mennyit töltött előző életében már le az első korszakból és mikor kezdődik a második életszakasza.
A pontos előrejelzés a különféle életévekre és szakaszokra tehát úgy tud megszületni, ha a dasa korszakrendszert egybevetjük a tranzitokkal. Ha a szülött egyszerre van egy nehéz életévben a tranzit szerint, pl. 27 éves és ez párhuzamosan a dasa rendszerben is éppen a káros Ráhu, (északi holdcsomó) hatása alá kerül, akkor a planétahatások egybeesnek, a szenvedés valószínű.
A jellegzetes 27-es klub igazából attól különleges, hogy 27 évesen még csak elkezdődik. Azok, akik mélyebben is foglalkoznak az asztrológia tudományával, tudják, hogy a 27. életévben a két egymással mindig pontosan szembenálló és a jegyekben hátrafelé haladó holdcsomópont, Ráhu és Kétu fél fordulaton van. Vagyis a 18,5 éves korbeli visszatérésük után éppen egymásra érkeznek meg, a 27 és ¾. év a legnehezebb ebből a szempontból. Ráhu és Kétu azért nehéz, mert a védikus asztrológiában nem csupán a Nap és a Hold pályájának kereszteződési pontja, hanem két démonbolygó.
Ráhu és Kétu akkor kerül a figyelem középpontjába, amikor a démonok és a félistenek együtt, közös erővel kiköpülik a Tejóceánt, és így megkapják belőle a halhatatlanság nektárját, az Amritát. Az Amrita mellett olyasmi is megjelenik, mint Laksmí istennő, minden kedvezősség megtestesítője, melléktermékeként pedig az a méreg, amit végül kegyesen az Úr Siva fogyaszt el, hogy megmentse az élőlényeket – így válik Ő kék torkúvá. A félisteneket sem kell félteni … J, amikor arról van szó, hogy valami kedvező eredményt szeretnének elérni, akkor együttműködnek akár a démonokkal is. Amikor azonban felmerül, hogy meg kéne osztozni ezen az eredményen, és ezáltal a démonok is halhatatlanná válhatnak, és legyőzhetetlenek lesznek, akkor az Úr Visnuhoz (Krisnához) kezdenek fohászkodni. Visnu a legelragadóbb hölgy képében, Mohiní-múrtiként jelenik meg és vállalja a nektár kiosztását. Szépsége úgy elbűvöl mindenkit, hogy még a démonok is engedelmeskednek neki.
De van egy rendkívül intelligens démon, aki felismeri a helyzetet, hogy a nektárból először a félistenek kapnak, és gyanítja, hogy valami ármány készül ellenük, ezért álcázza magát és beül a félistenek sorába. Amikor már éppen meginná a nektárt, Visnu felismeri a csalót és levágja a fejét. A nektártól azonban a fej és a test külön-külön, de életben maradnak. Ráhu furmányos, okos és az anyagi haszonszerzés mozgatja, Kétu csak az elszenvedő test, aki azonban sok kárt tud okozni, de a lelki értékek terén igazi kincsesbánya. Pontosan ők azok a személyek, akik a 27. életév 9. hónapjában mint a karmikus események jelölői, mint karmikus történések elhozói visszatérnek.
A sornak azonban nincs vége. A tranzit szintjén ugyanis ekkor kerül orbisba, vagyis hatótávba a Szaturnusz is, aki először tér vissza az ember élete során. Ez már a jellegzetes 28,5. életév. Ha mind Ráhu, mind Kétu, mind a Szaturnusz negatív pozícióban helyezkedik el a születési horoszkópképletben, a rásiban, pl. főtengelyen vagy az életerőt támadják (Napot, Holdat, a lagna, az ascendens urát) betegség vagy halál házban állnak, akkor gyanítható, hogy komoly törések várnak a képlet tulajdonosára. Ráhu és Kétu ugyanis olyan erősek, hogy képesek felfalni a Nap és a Hold fényét is, Szaturnusz pedig a legnagyobb akadályok uraként még királyokat is képes megfosztani hatalmuktól, sőt mindenüktől. Hasonló eredmény várható, ha a jellegzetes tranzitok idején a szülött olyan bolygókorszakban van, ami kritikusan gyenge és támadott. Pl. Merkúr korszakban, miközben a születési képletben a Merkúr a Halak jelében, a Nap mögött égetve halad és ez mondjuk éppen a 8., halál házba esik, ekkor veszélyeztetheti az életet valamilyen hatás.
A védikus asztrológia azonban nem elégszik meg ennyivel. A születési képletet az asztrológusok már az illető baba korában megvizsgálják, majd néhány évente felkeresik a gurut a szülők. Ha gyanítható, hogy krízisbe kerül a szülött ebben az életkorban, esetleg felmerül a fiatalkori halál, mert a vimsóttariban a bolygókorszakokat és az éppen futó alkorszakokat tekintve is káros hatások érvényesülnek, akkor az asztrológus ellenszereket ajánl. A káros bolygók engesztelését, a támadottak, sérültek erősítését, mantrák vibrálását, ékszerek viselését, vagy tiltását, bizonyos, jó célokra való adományozást írhat elő, de az életmódra, étkezésre is kitérhet. Néha egészen furcsa, korábbi karmikus adósságokat kiengesztelő javaslatokat tesz, pl. adományozzon egy fekete tehenet egy templomnak, stb. máskor egyszerűbbek a végrehajtandó feladatok. Mindez azonban nagy segítség abban, hogy a szülött átvészelje ezt az időszakot. Lehetséges, hogy így is nehézségeket él meg a szülött, de legalább az életét nem veszélyezteti egy adott időszak. Ez utóbbi csak akkor fordulhat elő, ha a korszakot leíró vagy tranzitáló bolygók egyben máraka planéták is, vagyis a halált elhozó hatásokat képviselik. Tehát komolyabb bajra csak akkor kell gyanakodnunk, ha számos káros hatás egyszerre, egy időben érvényesül.
Heath Ledger esetében (1979.04.04., 6:30 Am) esetében pl. azt látjuk, hogy a 29. Szaturnuszi életévben volt halála pillanatában. A születési időpont pontosságában nem vagyok teljesen biztos, de jellegzetes, hogy Szaturnusz főkorszakban járt, tehát kimerültséggel küzdött már 2002 óta. 2008-ban Merkúr alkorszakban járt a Szaturnuszon belül, a Merkúr neki pontosan a fent említett helyzetben, gyengén, retrogád pozícióban, a sziderikus zodiákus szerinti Halak csillagképben, a Nap mögött járt és szorosan együttállt, 2 fokra a Marssal, az ascendensben. A Merkúr alkorszakot egy Kétu alkorszak követte volna februárban, de sajnos már nem érhette meg. Ráhu és Szaturnusz a 6. házban állomásoznak, ami jól mutatja, hogy már 1,5 éve, a holdcsomó félfordulat óta komoly panaszai voltak. Többek között az idegrendszer, a mentális egészség, de a hasnyálmirigy, a gyomor és a belek is érintettek voltak. A Mars általi Merkúr támadottság valóban felveti idegenkezűség lehetőségét, ahogy a pletykák harsogták halálakor, mégis a legvalószínűbb az ascendensben, a fejben a fejfájás panaszok hátterében valamilyen agyi katasztrófa. Ledger esetét csak tetézi, hogy mind a Merkúr, mind a Mars máraka bolygóvá válik a képletben, így gyakorlatilag egy fájdalmas, hibátlan példaképlet a korai halálra.
Az alternatív zene rajongóinak és talán az egész világnak hasonlóan nagy veszteség volt a zenész-énekes Kurt Cobain halála, aki valóban a 27-es kategóriába esik, minden szempontból. Ledgerre nem csak abban hasonlít, hogy Szaturnusz főkorszakát élte már 1983 óta, hanem abban is, hogy mindkét srác Árudra Holdú, azaz életüket áthatja folyamatosan egyfajta szomorúság, könnyek kísérik életútjukat, noha mindketten valójában csiszolatlan drágakövek, kimagasló tehetségük okán. Cobain képletét 19:38-ra tájolták be az asztrológusok halála pillanata alapján. A képlet erősen önpusztító hatásokat sejtet, mivel az ascendensben együtt áll az Uránusz és a Plútó. Ezek közül az Uránusz az, ami egzaktul ül az ascendensben, és ami a súlyos hirtelen fordulatokat hozza gyakorlatilag egész életében, halála pillanatáig. Esetében a Ráhu és Kétu félfordulata a 2-es 8-es házakon valósul meg, így mindenképpen az életet veszélyeztető stádiumban volt, valószínűleg nem először. A védikus, sziderikus zodiákusban felállított képlet szerint a Merkúr és a Szaturnusz a márakája, és bár még nem érte el a 28,5. életévet, a Szaturnusz a holdcsomók visszatérése mellett éppen elcsípte a descendenst. Mindez a külvilágtól való erős elzárkózásra, komoly párkapcsolati problémákra enged következtetni. „Néha úgy érzem, mintha színpadra lépés előtt blokkolóórára lenne szükségem. (…) Van egy istennő feleségem, aki nagyravágyástól és empátiától szenved.” – idézet a zenész búcsúleveléből.
Néhány évvel korábban a Szaturnusz a Napon is áthaladt, így már kb. 2 éve súlyos depresszióval küzdött a művész. A halál okát a 2 és 3. ház határán álló Kétu és Mars együttállás okozza, amely sejteti a rövid élettartamot és fulladásos halálra vagy szájon át bejuttatott, az életet veszélyeztető szerre enged következtetni.
Ennél is jellegzetesebb Janis Joplin halála, aki a 27. életévében úgy hagyta el a testét, hogy a káros planéták gyakorlatilag beleültek a fő tengelyekbe a tranzitban. (a jelenleg elfogadott születési idő véleményem szerint kb. fél órát torzít a képleten). Joplin szintén Szaturnusz főkorszakban volt, és bár ez a Szaturnusz az egyik legkedvezőbb holdházban állt, karrierbeli sikereket hozva számára, egyben a szülőföldjétől való eltávolodást, a gyökértelenség érzését és a magányt is erősítette benne. Halála pillanatában ezen belül Kétu alkorszakban tartózkodott, vagyis a leszálló holdcsomópont nem csak visszatért ascendensébe, hanem az alperiódust is uralta. Joplinnak a Napja és a Merkúrja is a 12. házban állt. Vagyis egész életét meghatározta a valóságtól való elmenekülés, a depresszió és a begubózás. Mindez nem könnyű, ha közben a színpadon óriási hírnévre teszel szert, ebben segítette a 7-es házas Ráhu, de ez lett sajnos a veszte is.
Ezt a sort kicsit megtöri Jim Morrison halála, aki bár a 27. klubba esik nem a típusos szaturnuszi hatásnak köszönheti halálát. Morrisonnak Joplinhoz hasonlóan az ascendensben álló Kétuja volt, ami a színpadon való hatalmas sikerek mellett sokszor enerváltságot, kimerültséget, a túlvilági témák iránti érdeklődést hozta és persze már születésétől fogva sejttette a rövidebb élet lehetőségét. A 12. házban álló Merkúr ugyanúgy a depresszív gondolatokat jelzi, nagy szabadságigénnyel, amelyet egyes egyedül egy felsrófolt állapotban tudott megélni a művész. Morrison esetében a védikus asztrológiában jól ismert szadé szatí időszak is közre játszott, már halála előtt 5 évvel nagyon kritikus állapotban volt a művész, erős depresszióval, családi fájdalmakkal, érzelmi sérelmekkel, az édesanya szeretetének elvesztése, szerelmi dráma is állt akkor a háttérben. A 23. életév különösen megrázó volt számára. Ez a kellemetlen szadé szatí időszak még tartott, vagyis a Hold a Szaturnusz általi támadás utószelét élvezte, amikor Hold főkorszakban, labilis gyenge lelki és idegállapotban megérkezett a tengelyekbe a két holdcsomópont félfordulata. A Hold főkorszakon belül halála idején, ’69 decemberétől – ’70 július közepéig Morrison Szaturnusz alkorszakban volt. A helyzetet tetézi, hogy a védikus csillagjegye Bharani, ami az egyik leginkább önpusztításra hajlamos, viharokat hozó, és legfeszültebb naksatra a 27-ből.
A 27. életévtől a 30. életévig igen nehéz, feszült és fájdalmas időszakon mennek keresztül az emberek, gyakorlatilag kivétel nélkül. Szerencsés esetben ez csak átalakulásokkal jár, és sokan ekkor házasodnak vagy vállalnak gyermeket a nyugati világban. De nem mindenkinek ilyen szerencsés a helyzete. Különös talán, de a legtöbb nemrégiben Európában, főként Franciaországban elkövetett terrortámadás mögött is 28 éves fiatalok állnak, pontosabban 27 és 30 életév közöttiek, akik képletében a nagyon feszült Skorpió csillagképben álló Szaturnusz Mars aktiválódott, teljes pusztító hajlamával. Nyilván a káros képlethez olyan szociális környezet is szükséges volt, ami aktiválta ezt a pusztító hatást.
Ez az életkor nem feltétlenül az önpusztításról szól, sokkal inkább az önkeresésről esetleg önmagunk elvesztéséről, mások esetében a harcias szellemről, arról, hogy mindenképpen akarunk valamilyen célt találni az életünknek, mert kongunk belül az ürességtől, még akkor is, ha ez helytelen. Tartozni akarunk valahová, keressük eddig fel nem lelt identitásunkat. A holdcsomópontok és Szaturnusz együtt karmikus sebeket rejtenek, amelyek mögött sokszor nem is ebben az életben elkövetett súlyos hatások rejlenek.
A sort egy különleges hercegnő történetével, Manikarnika, vagyis Laxmi Bhai, Jhansi hercegnőjének képletével zárnám, aki 1828. november 19-én született Varanasziban. Erős Skorpió és Nyilas hatások alatt a szabadságharc, a halál, és az újjászületés követe. Manikarnika kora gyerekkorától jobban érdeklődött az emberek sorsa az államvezetés, a politika és közgazdaságtan iránt, mint a női tevékenységek iránt. Gyenge támadott hold, támadott Vénusz. 25 esztendősen került trónra. Egyetlen fia született, akit azonban – vélhetőleg brit parancsra – megöltek. A cél az volt, hogy fiú örökös hiányában a brit trónra szálljon Jhansi vára és hercegsége. Csakhogy a hercegnő egy sokkal harcedzettebb asszony volt, aki fia halála után örökbe fogadott egy másik gyermeket. A brit trón persze nem fogda el a hercegnő szokatlan lépését. A később Laxmai Bhai nevet kiérdemelt asszony, egyszerre egyensúlyozott a szipoj lázadók, a szomszédos várak vezetőinek harcai és a britek között, míg végül megindultak a brit seregek Jhansi ellen. Az asszony rítust mutat be, hogy megmutassa népének a britek igenis félnek tőlük, szokásaiktól, és nem mindenhatóak India lakossága felett. A britek végül több katonát, minden 16 év feletti férfit lemészároltak, az uralkodónő azonban nőkből verbuvál sereget és elkerülhetetlen haláláig harcol a brit trón ellen.
Az indiai asztrológusok szerint legesélyesebb születési időpontja reggel 5:30. Ez a képlet így jól példázza egy erőskezű, jó vezető személyiségét, Nap-Jupiter együttállással, aki azonban később vereséget szenved, gyenge Szaturnusz az ég tetején. Az 5. házban álló Mars fiához való erős kötődését és a gyermekek körüli veszteségek, fájdalmak kicsúcsosodását is mutatja. A királynő már a 27. életévtől nagy nehézségeken ment keresztül. Képletéből azt sejthetjük, hogy nem csak egy fiút, hanem egy kislányt is elveszített. Képlete alapján a Mars a máraka bolygója, ami a halál pillanatában az ascendensben ülő gyenge Merkúrt támadta és a Napot, Jupitert közelítette. A Szaturnusz az ég tetején, a 10. házban gyenge pozícióban látható, retorgád is, így nem csoda, hogy az évek óta gyűlő konfliktusok végül a szaturnuszi 29,5. életévben válnak végzetessé. A haláltranzit idején a Mars az ascendensben, a Szaturnusz az MC közelében a Plútó descendensben található. Ekkor tehát nem csak a hatalmát, hivatalát, hanem az életét is elveszíti. Születési képletében a Hold a Kétuval áll, az Aswini holdházban, ami a kiváló lovasok, harcosok és gyógyítók képlete, azonban itt nagyon sérülékeny a Hold. A Ráhu –Vénusz a 12. házban arra utal, hogy női barátnő, rokon az, aki elárulja, és mérgezi meg gyermekét. Halála pillanatában a vimsóttariban Nap főkorszakban és Merkúr alkorszakban volt, ez a Merkúr az, ami a Mars támadását már nem tudta kiküszöbölni 1858 júniusában.
Laxmi Bhai egy nagyon barátságos, békére törekvő és virágzó korszakot elindító asszony volt, ezt erősítik planétái a Visakha és Anurádha holdházakban. A britek próbálták is megnyerni kegyeit, hogy Jhansit önként adja át nekik. Azzal azonban nem számoltak, ha egy ilyen Skorpió energiájú asszonyt feldühítenek szerettei és népe bántalmazásával, akkor a legvérengzőbb harcossá válik. Ma India egyik hőse.
Fodor Kata
Ha érdekelnek az égbolt titkai és eseményei, nézz be hozzám az Égbolt Caféba