Dorothy Oja: A Davison kapcsolati képlet: egy kapcsolat születése
Az Asztrológia világában és a világban általában a kapcsolatok misztériuma mindig is foglalkoztatta az emberiséget. Akárhogyan kutatjuk is, az hogy egy ember miért vonzódik egy másik emberhez még így is rejtély maradhat számunkra. Mivel az asztrológusok az idővel és az időzítéssel foglalkoznak, előbb vagy utóbb felmerül a kérdés:„ mit hívhatunk egy kapcsolat születésének, és hogyan találjuk meg azt?„ Érvelhetnénk úgy, hogy egy kapcsolat kezdete az időpont és hely, amikor és ahol a a két ember először találkozik. Illetve lehetne az az időpont is, amikor először elköteleződnek. Egyáltalán lehetséges születési képletet felállítani egy kapcsolatra?
Az asztrológusok többféle párkapcsolatra felállítható képletet ismernek. Egyik legismertebb az úgynevezett „kompozit„ képlet. A kompozit képletben alapvetően a két ember ugyanazon bolygóinak felezőpontját vesszük és így kapjuk meg kapcsolat képletét. – a két nap, a két hold stb. felezőpontját.
Amikor az asztrológiai irodalomban először jelent meg a Kompozit képlet az 1970-es években, izgalmas új eszközt kaptak az asztrológusok a párkapcsolatok elemzéséhez. Kompozit képlet használata talán a legnépszerűbb módja a kapcsolatok elemzésének. A természeténél fogva azonban a kompozit képlet egy mesterséges konstrukció és semmilyen valós időre és helyre felállított képletet nem tükröz.
A képletek összevetésének van még egy másik technikája is amelyet „Davison kapcsolati képletnek„ neveznek. Ez a módszer kevésbé ismert és a használata is kevésbé terjedt el, de lehet hogy ez idővel változni fog. Ezt a módszert Ronald Davison fejlesztette ki a 70-es években, melyet részletesen kifejt a „Synastry and Human Relationship” című könyvében, amelynek tíz évig tartott, amíg elért az Egyesült Államokba is.
A Davison képlet két személy képletét úgy kombinálja, hogy egy valós időre és helyre felállítható képletet kapunk, amely megmutatja a kapcsolat dinamikáját. A Davison technikával kiszámolt képletet a kapcsolat születésnapjának neveztem el. Hogyan számoljuk ki egy kapcsolat születésnapját? Hasonlóan a kompozit képletekhez, a Davison képlet is felezőpontokon alapul, de a kiszámítási módja teljesen más. A Davison képlet a két személy születési idejének és születési helyének (szélesség és hosszúság) felezőpontját használja. Így egy olyan képletet kapunk, amely két ember eggyé válását írja le. A Davison kapcsolati képleteknek van valós időpontja és földrajzi helye – ugyanúgy mint bármely más képletnek. Ez nagyon nagy előnye a kompozit képlettel szemben. A Davison képlet vizsgálata megéri a befektetett időt és energiát. A Legtöbb asztrológiai program képes kiszámítani a Davison és a kompozit képleteket is.
Mi az a felezőpont?
A felezőpont két pont közötti távolság felénél található, összekapcsolva a két különálló pontot. A felezőpont egy energetikailag érzékeny pont, amelyben a két meghatározott pont energiája keveredik. Matematikai levezetésekről lévén szó, azok, akik jók a számokkal, jobban érthetik a módszert. Az asztrológia gyakorlati oldaláról nézve úgy tűnik, hogy egy energiacsere vagy rezonancia jön létre a felezőpontban. A felezőpont kapcsolatban áll mind a két szembenálló ponttal, ugyanakkor a két pont energiája eggyé válik benne. A felezőpont energiák tökéletes egyensúlya, egy pont, amelyben energiák találkoznak és keverednek, ideális esetben a harmónia megtalálásáért.
A Davison képlet egy valós időre és valós földrajzi helyre felállított képlet – két személy születési helyének és idejének középpontját alapul véve, ezért gyakran idő/tér képletnek is nevezik. A képlet időpontja általában egy olyan időpont, amely nagy jelentőséggel bír a két személy életében. A Davison képlet egy koordinátát ad ebben a hatalmas mechanikus égi gépezetben, melyet mi asztrológusok a munkánkhoz használunk: egy dátumot, egy időpontot és egy helyet a kapcsolat különleges és pontos születési pillanatához. Így egy olyan képletet kapunk, amelyet előreléptethetünk az időben, amelyre szolár visszatéréseket számíthatunk vagy bármely más technikát alkalmazhatunk tetszésünk szerint. Tehát bármilyen technikát használhatunk a Davison képlettel, ugyan úgy, mint bármely képlettel. Ez az esszenciája és a szépsége a Davison kapcsolati képletnek. Nem egy elvont matematikai gyakorlat, hanem egy organikus, élő és használható megközelítés.
Az életben egy kapcsolat akkor kezdődik, amikor a két ember először kapcsolatba lépnek, találkoznak vagy telefonon, levélben, e-mailen keresztül érintkeznek. Minden kapcsolat alakalmával véleményt alkotunk a másik emberről– nyilvánvalóakat, kevésbé láthatóakat és tudatalattiakat. Ezt a „kémiát” írja le a Davison kapcsolati képlet. A Davison képletet bármely két személy kapcsolatára fel lehet állítani, hogy feltárjuk a kapcsolati dinamikát, még akkor is ha ezek az energiák nem aktiválódtak egy kapcsolatban, a lehetőség mindig ott van benne. Például érdekes lenne megvizsgálni az energiamintázatot közted és a kedvenc (élő vagy már elhunyt) íród, színészed, filozófusod, politikusod között.
A filozófiát és elméleteket félretéve, nézzük meg hogyan működik ez a képlet két olyan ember életében, akik kapcsolatban állnak egymással.
Egy Davison párkapcsolati képlet példája
Nézzük meg, mit árul el a Davison képlet az asztrológia nyelvén keresztül két ember kapcsolatáról!
A Nap az életerőt, tudatosságot, az életet és az alapkaraktert jeleníti meg. Megmutatja a fő célt, esszenciát, azaz a kapcsolat célját. Ezért nagyon fontos alaposan megvizsgálnunk az a jegyet, amelyben a Nap áll, a házhelyzetét és fő fényszögeit.
A példaképletünkben (1945. december 21) a Nap a Nyilas 29. fokán áll. Ha csak önmagában nézzük, a Nap egy széles látókörű, tüzes jegyben áll, filozófiai felhangokra, kitágulásra, utazásra, hitre, hitrendszerre utal valamilyen módon. A Napnak itt mozgástérre és széles látókörre, vízióra van szüksége. Bátorsággal és enegiával teli, szenvedélyes. A bölcsesség tapasztalati úton történő megszerzése talán a legjobb kifejeződése. A 29. Fokot anaretikus foknak vagy néha kritikus foknak hívják. Úgy találtam, hogy ez egy „kioldási” pont a zodiákusban, amely valamilyen módon sokkal kitaszítóbb vagy kifejezőbb. Egyes asztrológiai könyvek azt állítják, hogy ez egy „szerencsétlen fok, türelmetlenségre, krízisre és csalódásra utal.” Anthony Louis, Horary Astrology: The History and Practice of Astro-Divination, Llewellyn Publications, 1991. Lewis is referring to horary degrees.
„Két jegy határa sarkallatos, destabilizáló hatás. A jelölő, amelyik egy ilyen helyen található ide-oda billeg két világ, élmény között és el kell döntenie, hogy melyik irányba megy.” Ibid., 287. oldal
Emlékezzünk arra is, hogy egy bolygó, amely a 29.-ik fokon van, az egyben „üres járatban” is van– azaz nem alkot főfényszöget más bolygóval a képletben, mielőtt jegyet vált. Legjobb esetben is különleges hangsúlyt helyez a kapcsolat életminőségére és céljaira. Nagyon fontos odafigyelnünk arra, hogy mit mond.
A következő lépés, hogy megvizsgáljuk a Nyilas Nap diszpozitorát. A Jupiter a Mérlegben bőséget ígér a kapcsolatban, lehetőségeket teremt a kapcsolódásra, könnyed és szívélyes a társasági kapcsolatok széles spektrumában. A Mérleg Jupiter a 11. házban áll. Ennek a párnak valószínűleg sok kreatív, átlagostól eltérő barátja van és örömmel, kiteljesedettséggel tölti el őket a velük való együttlét. A Nap „partilis” (azonos fokon áll) a leszálló holdcsomóponttal. A leszálló holdcsomópont értelmezését alapul véve, úgy gondolom, hogy ez a kapcsolat egy múltbeli kapcsolat folytatása, (akár előző életből is, ha hiszel benne), de minden esetre nagyon ismerős. A leszálló holdcsomópont jelenlegi álláspontok szerint egy olyan életterületre utal, amelyet jól ismerünk és természetes a számunkra. A Nap-leszálló holdcsomópont együttállása ezt a kapcsolatot sokkal ellenállhatatlanabbá teszi, mivel minden együttállás erősíti a fennálló energiák hatását és erejét. Ismerem ezt a párt és az életüket és a tapasztalatom igazolja, hogy ellenállhatatlanul vonzódnak egymáshoz. Talán a sors erejét érzik, a feladatot, hogy valamit meg kell, hogy oldjanak, amit mélyen mindketten tudat alatt éreznek, vagy hogy megismételjenek egy életmotívumot, amelyet már korábban megéltek egy előző életben.
A Hold az érzelmeket képviseli és a kapcsolat általános komfortzónáját. Tipikusan milyen érzelmeket élnek meg a kapcsolatukban? Mire van ennek a kapcsolatnak szüksége, érzelmileg, ahhoz hogy komfortosan és biztonságban érezzék magukat? A Hold a saját jegyében a Rák jegyében erős és érzékenyebb mint a többi jegyben. A gondoskodás, biztonság, kényelem, és hovatartozás foglalkoztatja. A fizikai otthon fontos lesz a pár számára és teret biztosít az érzelmi életükhöz. Valóban ez a pár nagy szeretettel látja a vendégeket, barátaikat közösen vacsoráznak, beszélgetnek és szórakoznak.
A Hold együtt áll a Szaturnusszal a Rák jegyében, esésben van, de ez felerősíti a biztonságra való igényt és azt hogy: „szükségem van rá, hogy szükség legyen rám”. Ahogy a Szaturnusz felerősíti ezt a témát a pár túl előzékennyé válhat. Beleragadhatnak a szerepeikbe saját biztonságuk megőrzése érdekében. A biztonság iránti szükséglet beárnyékolhatja a Napnak a szabadság, utazás és kockázatvállalás iránti szükségletét. Ebben a képletben már első körön megmutatkozik ennek a két bolygónak a konfliktusa – a Napnak és a Hold-Szaturnusz szükségletének konfliktusa. Úgy tűnik, hogy a párnak elsődleges feladata e két látszólag ellentmondó igény kielégítése. A Hold a saját jegyében a Rákban, együttállásban a Szaturnusszal hosszú életre utal, de egyúttal potenciális otthoni problémákra is – családi vitákra, intimitás körüli érzelmi feszültségekre, érzelmi lezártságra vagy arra, hogy nem hajlandóak észrevenni a másiknak a gondoskodásra való igényét.
Az ellenszer: Minden Davison képletben (és bármely születési képletben) megtalálhatóak az adott terület kihívásainak ellenszerei és ebben a képletben ezt a Nyilas Nap – Rák Hold-Szaturnusz viszonyában találjuk meg. Ezek az állások kiegyensúlyozzák egymást. A párnak tudatosítania kell ezt a belső küzdelmet és pontosan ebben szükséges a képletet elemző asztrológusnak segítenie. (megjegyzés: az asztrológus feladata nem az, hogy kijelentse, hogy nem illenek egymáshoz. Ezt a döntést a párnak magának kell meghoznia.)
A Nap és a Hold alapvető konfliktusa egyúttal az ellenszer is. Azaz a Nyilas Nap korlátlan kockázatvállalási és növekedési lendületét a Rák Hold-Szaturnusz óvatossága és megtartó ereje módosítja. Ez egyben küzdelem, ellenszer és megoldás is, ezt fontos elmagyarázni a kliensnek is.
Házak a legtöbb bolygóval: a következő lépés, hogy megnézzük a házakat, amelyekben a legtöbb bolygó áll. Ez fel fogja hívni a figyelmünket azokra az életterületekre, amelyeknek a pár a legtöbb figyelmet szenteli vagy amelyekkel a legtöbbet foglalkozik. A példaképletünkben ez a két ház az 1. és 8. házak (nyolc bolygó és a holdcsomópont) – ezek az állások a személyiség kifejlesztéséről és mély belső transzformációról szólnak. A két ház quinkunxban (150 fokra) van egymástól, és ez arra utal, hogy a párnak sokat kell alkalmazkodnia, ahhoz, hogy a kapcsolat jól működjön. A Nap az 1. házban a Hold a 8. házban áll. Az alapvető külső/belső egyensúlyi dinamikát a 150 fokos fényszög feszült és kényelmetlen mivolta jelzi.
Ebben a küzdelemben a Vénusz és a Mars is közreműködnek, mivel ugyan ezekben a házakban állnak (még akkor is ha nincs meg köztük a 150 fokos fényszög.) Ez a passzív és agresszív hajlamok közötti konfliktusra utal, amely oly gyakran a feloldás nélküli passzív-agresszív ellenálló viselkedésbe torkollik. Erre a retrográd Mars csak ráersősít. A retrográd Marsnak sokféle értelmezése létezik: az önmagunk ellen fordított düh, vagy ebben a pozícióban (az Oroszlánban a 8. házban) erős pszichológiai szokásmintázatok, amelyekkel foglalkozni kell, illetve állóképességet is jelez. A párkapcsolat cselekvő ereje (Mars) a mély transzformatív szív/szeretet folyamatban vannak, amely mindkét személyt meg fogja változtatni.
Pontos fényszögek: azok a fényszögek, amelyek a legpontosabbak árulják el a párkapcsolat történetének nagy részét. A példaképletben kettő, fokra pontos fényszöget látunk. A Jupiter-Szaturnusz kvadrátot és a Merkúr-Neptunusz szextilt és a Neptunusz a legerősebb bolygó a képletben.
A Jupiter a Mérlegben kvadrátban a Rák Szaturnusszal újra hangsúlyozza a képletben látható alapvető konfliktust és ismétli a már felvetett témát: Növekedés feszül neki az össszehúzódásnak, ahogyan azt a Nyilas Nap és a Rák Hold-Szaturnusz állásnál láthattuk. A Jupiter-Szaturnusz kvadrát erre a kitágulás-összehúzódás konfliktusra – azaz mikor engedjünk el és mikor ragaszkodjunk, mikor közeledjünk és mikor tartózkodjunk dilemmára, illetve egy potenciális pénzügyi/gazdasági küzdelemre utal a kapcsolatban. A pár története jól kifejezi ezt a fényszöget: a pár már a kapcsolatuk elején szembe ment a hagyományokkal, amikor a hölgy vállalta, hogy pénzt keres és megteremti az anyagi biztonságot. Nagyrészt neki köszönhető, hogy vettek egy ingatlant és anyagilag biztos lábakon állnak.
A Merkúr-Neptunusz szextil ideálokat ad és valószínűleg arra művészi elemre vonatkozik, amely annyira erősen megjelenik a kapcsolatukban (a férj művész), illetve arra az erős spiritualitásra, amely olyannyira jelen van a közös életükben.
A születési uralkodó: az Aszcendens ura, amelyet születési uralkodónak is hívnak a Jupiter a Mérlegben, amely az egzakt fényszöget alkotó bolygók egyike. A Mérleg Jupiter hangsúlyozza a kapcsolatalkotási készséget, kapcsolatból nyert előnyt, hasznot jelez és az arra való készséget és lehetőséget, hogy ez ember megértse, hogy egy jól működő kapcsolat szerves része az egyensúly és az igazságosság. Ez az állás szívélyességet, nagylelkűséget, tisztességet ad és arra utal, hogy a pár támogatottságot fog élvezni.
A Merkúr a Nyilasban együttáll az Aszcendenssel és hangsúlyozza, hogy fontos a kommunikációnak és a filozófiai, szárnyaló beszélgetéseknek megfelelő teret biztosítani. A párt kommunikatívnak fogják látni, és fontos lesz számukra, hogy szellemesnek, ébernek, érdeklődőnek és tudatosnak tartsák őket. A Merkúr Plutó trigon a 8. Házban erőteljes érzelmi és pszichológiai színezetet ad a kommunikációnak és az arra való hajlamot, hogy fájdalmaikat, sérelmeiket dédelgessék. Minden bizonnyal, ennek a párnak mélyebb és jelentőségteljesebb beszélgetésekre van igénye. Erőteljes, parancsoló véleményükkel elidegeníthetik az embereket.
Elem hiánya: másik fontos szempont a képletben az, hogy nincsenek bolygók föld elemű jegyekben. Az egyik lehetséges értelmezés az, hogy a pénzügyi, anyagi biztonság témája nagyon nyugtalaníthatja őket. (Ezt alátámasztja a már fent említett hasonló állás). Azt is jelentheti, hogy ez a pár nem az anyagi, fizikai síkon, hanem a spirituális szinten működik igazán– hiszen már a kezdetektől ez jelentette a legerősebb összekötő kapcsot köztük. Erről bővebben később.
Néhány szó a relokációról: A Davison képlet földrajzi koordinátái általában nagyon eltérnek attól a helytől, ahol a pár valójában él. Ennek a párnak az esetében az egyik fél Európában, a másik fél az Egyesült Államok keleti partján született és a Davison képlet földrajzi helye pedig az Észak-Atlanti-óceán közepére esik. Fontos átgondolni, hogy a Davison képletet relokáljuk-e arra a helyre, ahol a pár él, ugyanakkor a Davison képlet felezőpontos helye erősebb és ezért a progresszióknál is ezt használjuk. 1999-ig a pár Los Angelesben élt, de ehhez az elemzéshez a Boston melletti Walthamba (Massachusetts) való költözésük képletét, fogom megvizsgálni. Boston környékén az erőteljes Mars-Plutó együttállás az Oroszlánaban az MC-re kerül és a Nyilas stellium a 2. Házba. (képlet nincs mellékelve). Ennek az eredménye a férj festményeladásainak a növekedése és több tanítási lehetőség megjelenése – amely révén nagyobb részben járul hozzá a családi kasszához. Ez a Mars-Plutó erőteljes szexuális/kreatív/transzformatív dinamikáját is jobban előtérbe hozza.
Egy párkapcsolati történet
Eljött az idő, hogy elmondjam a párkapcsolat történetét, és hogy hogyan jelenik meg a Davison képletben. Ez pár éppen túl van a 30. házassági évfordulóján. Mindkét fél kitartó szellemi praxist folytat a Védanta közösségben és mindketten a házasságuk előtt vallási életet éltek szerzetesként és apácakánt. Cölibátusukat elhagyták és párkapcsolatba léptek. Hívjuk a férfit „Jim”-nek, művész, festő, a hölgy „Iris” a fő kenyérkereső. A házasságuk elején megegyeztek abban, hogy Jimnek nem kell soha feladnia a festést más munkáért, és Iris beleegyezett, hogy vállalja a családfenntartó szerepet. Eldöntötték, hogy nem szeretnének gyereket. A pár nagyon sokat utazott, különösen a házasságuk első 10 évében, már rögtön összejövetelük után elindultak. Másfél évvel a házasságkötés után 50 hetet utaztak Európába, Pakisztánba, Indiába, Tibetbe, Törökországba, Iránba, Afganisztánba és a közel-kelet egyes területeire. Később évente kempingezni mentek nemzeti parkokba az Egyesült Államokba, Japánba, Svédországba és Németországba.
Az utóbbi néhány év különösen nehéz volt. 2004 augusztusában Jim szerelmes lett az egyik tanítványába, és annak ellenére, hogy nem létesítettek szexuális kapcsolatot, nagyon erős testi és lelki kötelék volt köztük, amelyet egymásnak írt szerelmes versekben és levelekben osztottak meg egymással. Iris 2005 nyarán tudta meg, amikor néhány e-mailre bukkant, amelyet a férje és tanítványa írtak egymásnak. Ez volt a második alkalom, hogy Jim szerelmes lett egy lányba a házasságuk folyamán. Az első alkalom 20 évvel előtte történt. Irist mélyen megsebezte az a második hűtlenség és nagyon közel kerültek a váláshoz. Mindazonáltal a mélyen vallásos hitük, amely erősen megjelenik a Davison képletben, illetve közös értékrendjük által túljutottak ezen a nehéz helyzeten. Ez az új krízis teret nyitott arra, hogy újra megbeszéljenek olyan témákat, amelyeket az évek során a szőnyeg alá söpörtek és mérgezte kapcsolatukat.
A Kezdetek
Jim és Iris 1975 február 26-án lettek egy pár. Nézzük meg a Davison szolár képletet 1974 decemberre. (külső kör). Ha két ember már párkapcsolatban van, akkor visszamenőleg is megvizsgálhatjuk a releváns Davison szolár és progressziós képleteket, amelyek energetikailag ösztökélte a kapcsolatot. Az 1974-es Davison szolár képletben a szolár Merkúr egzakt (partilis) együttállásban volt a szolár Nappal, hangsúlyozva a születési Merkúr-Aszcendens együttállást. Ez az évre nagyobb/több tudatosságot, nyugtalanságot, érdeklődést, kapcsolódást és kommunikációt jelez. A szolár Hold a Halakban a szolár és születési Nappal való kvadrát felé mozgott.
1975 február 26-ra felállított progressziós képletben a Hold az Oroszlánban közeledik a születési és szolár Nappal trigont alkotni. (lásd 2.képlet, középső kerék). A progressziós Nap a Bak jegyében partilis szembenállásban van a Davison képlet Rák Holdjával és majdnem egzakt félszextilt alkot a Davison Nappal. A progressziós Vénusz a Bak jegyében a Davison Hold-Szaturnusz szemközti felezőpontján áll, kiváltva az érzelmi érintettséget és a házassághoz vezető elköteleződést. A szolár Halak Hold együttállt a Davison IC-vel (a képlet alsó része, északi tengely). Ez mindenképpen egy Hold pillanat volt. Iris tisztán emlékszik erre a telihold éjjelre, amikor Jimmel együtt ültek és a szerelem szikrája megjelent. Ha a tranzitokat is hozzáadjuk ehhez, akkor nem fogunk meglepődni, hogy a Mars a Bak végén volt 1975 februárban és márciusban, pont a Davison Hold-Szaturnusszal szemben.
1985 szolár visszatérés
Jimnek az első afférja 1986-ban volt, tíz évvel a házasságkötésük után. Az 1985-ös szolár képlet (a képletet nem mellékeltem) legfontosabb állása a Mars-Plutó együttállás a Skorpióban, amely a Davison képlet Mars-Plutó együttállását ismétli. A szolár Aszcendens Ikrek 29 fok volt és a Nap pontosan együttállt a deszcendenssel (7-es házcsúccsal). A Vénusz Nyilas 22 fokon és a Neptunusz Bak 3 fokon közrefogta a Napot. Mindez jelezte, hogy a párkapcsolati témák erőteljesen megjelennek az év során, az idealizálással illúzióval és csalással való szembenézés tekintetében. A Vízöntő Jupiter a szolár Nap diszpozitora erősen áll a 9.házban, amelynek természetes ura. Ez erős bomlasztó körülményekre utal, amely őszinteséget és világnézeti újrarendeződését kér. A szolár Kos Hold (érzelmi szükséglet valami új iránt) trigonban volt a Vénusz-Nap együtállással a Nyilasban. Lent látható, hogy a 2004-es szolár képletben, amely akkor volt aktív, amikor Iris megint megtudta, hogy Jimnek szeretője van a szolár Hold szintén a Kosban állt!
A 2003-as szolár képlet
Ha előre repülünk az időben a 2003-as szolár évhez, amikor a második affér és házassági krízis történt 2004 augusztusában, ezt láthatjuk: emlékezzünk, hogy egy szolár képlet születésnaptól születésnapig hat, ebben az esetben 2003 decembertől 2004 decemberig. A 2003 szolár képletben (3. Képlet) két bolygó 29 fokon (Nyilas Nap szextilben a Vízöntő Uránusszal) és két bolygó 0 fokon áll (Nyilas Hold szextilben a Vízöntő Vénusszal). Ez minimum egy nagyon szokatlan évet jelez. Az alfa (0 fok) és omega (29 fok) kezdeteket és végeket jelöl. A retrográd Merkúr a Szűz Jupiter diszpozitora (amely a Nap diszpozitora) szimbolikusan utal a probléma (Jim afférjára és a teljesebb érzelmi kapcsolódás szükségletének) megismétlődésére. A szolár képletben egy retrográd bolygó valami befejezetlenre utal. A szolár Vénusz a Vízöntő 0 fok. szembenállása a születési Oroszlán Marssal az 1.fokon pedig erősen jelzi a vonzalmat. A szolár Hold Nyilas 0 fokon trigonban állt a születési Marssal.
A 2004 szolár visszatérés
A 2004-es szolár képletben tovább folytatódik a pár történetének kibontakozása. (lásd 4.képlet). 2005 júniusában Iris véletlenül rájött, hogy Jimet szerelmi szálak fűzik egyik tanítványához. A 2004-es szolár képlet legfontosabb elemei a Kos Hold kvadrátban a Szaturnusszal és partilis trigonban a Plútóval. Mind a Hold, mind a Plútó (partilis) szextilben voltak az Aszcendenssel a Vízöntő 22. Fokán. A szolár Hold-Szaturnusz kvadrát a Hold-Szaturnusz együttállást tükrözi, amely a Davison képletben található, ezzel jelezve, hogy az a szolár év erőteljes Hold-Szaturnusz témákat fog felhozni. A szolár Skorpió Mars pedig a Davison képlet Mars-Plutó állásával rezonál és jeleníti meg, mint éves feladatot.
Jimnek és Irisnek a Davison képletében egyúttal Vénusz és Merkúr visszatérésük is volt, ugyan abba a jegybe, amelyben a Davison képletben állnak, de ez nem szokatlan egy szolár képlet esetében. A szolár Kos Hold 150 fokot alkot a Skorpió Marssal, leképezve ezzel a Davison képletben megtalálható erős fényszögkapcsolatukat. Ez is megerősítette a születési képletben található mintázatokat és jelezte, hogy egy olyan év következik, amely fontos – a születési képletben megtalálható – feladatokat fog a felszínre hozni. A Neptunusz erősen áll a saját házában (12. Ház) és utal a hazugságokra és titkokra. Egy másik árulkodó fényszög a 9.házas Nyilas Vénusz kvadrátja az 1.házas Halak Uránusszal, amely egy szokatlan, váratlan, és felkavaró párkapcsolati helyzetet jelez. A Merkúr az MC-vel való együttállása és szextilje a Vízöntő Neptunusszal a 12-házban tisztán láthatóvá tette a rejtett helyzeteket (Jim afférját).
Habár itt a tranzitoknak nem szenteltem extra figyelmet még is fontos megemlíteni, hogy a 2005-ös tranzit (amikor a afférra fény derült), hogyan játszott közre a házasság krízisében. 2005 nyár elején a Szaturnusz a Rák végén volt és együttállt a Davison képlet Hold-Szaturnuszával. Valójában a kapcsolati képletük Szaturnusz visszatérése volt ekkor és ez volt a kapcsolatuk fő próbatétele.
A 2005 szolár visszatérés
Minden szolár képlet egyedi és motívumaival bizonyos feladatokra hívja fel a figyelmet az adott évre. A 2005-ös szolár képlet (5.képlet) előrejelzi, hogy merre halad a kapcsolat. A zátony felé fut vagy ki fog tartani? A Szolár Aszcendens Ikrek 29 fokra esik pont szembe a Davison és szolár Nappal, amely így a 7.házcsúcsra esik. A szoláris elvnek, az év küldetésének aktív, kritikus párbeszédben (Ikrek/Nyilas) kell kifejeződnie a párkapcsolatra vonatkozóan. Ahogy korábban említettük a 29. Fok a zodiákus jegyeinek omega pontja (ahogyan a 0.fok az alfa pont) és egy kiemelkedő kioldó pont. Mindkét pontnak jellemzője az instabilitás és a 29. Foknak valamilyen döntésre van szüksége. A szolár Plútó közeledik a Naphoz, de még mindig legalább 5 fok távolságra van. Tudjuk, hogy a 2006-os szolár képletben a Plútó még közelebb lesz a Naphoz.
Figyelembe kell vennünk, hogy ez a kapcsolat egyre nagyobb átalakító erőkkel kerül kapcsolatba, amely végérvényesen megváltoztatja. A szolár Oroszlán Hold trigonban van a Nappal, ez mindenképpen egy pozitív jelzés. A Hold megbocsájt a Napnak és visszatér a Naphoz és a kapcsolat céljához: bölcsesség, nagylelkűség, filozófia és tanulás. Iris ezt mondta: „gondolkodtam a parubdah karma fogalmáról – a nyílvesszőnek, amelyet kilőnek végig kell mennie a röppályáján. Megpróbálok úgy tekinteni ezekre az esetekre, mint ilyen karmára – valamire, ami be akarja magát teljesíteni, és olyan karmára, ami az elengedésről, szeretetről, szükségleteimről, vágyaimról és határaimról akar tanítani valamit.” A hosszú élet és a hit megmentették a házasságot. Más szóval Jim és Iris is elfogadták a Jim hűtlensége által okozott fájdalmakat és úgy döntöttek, hogy házasok maradnak.
Progressziók
A Davison képletek vizsgálata során az egyik legérdekesebb felismerés az volt a számomra, amikor láttam, hogy a progressziós Davison képlet, hogyan működik együtt a „születési„ Davison képlettel. Például, amikor Jim és Iris először találkoztak 1970-ben és még mindketten mással éltek házasságban. 1973-ban mindketten elváltak és (teljesen függetlenül egymástól, de néhány hónapon belül) bevonultak egy kolostorba/zárdába. Miután mindketten elhagyták a rendjüket újra találkoztak 1975-ben és első látásra szerelembe esetek” – mesélte Iris. Emlékezzünk, hogy a Davison képlet születési ideje 1945 december 21, és 1975-ben a progressziós Nap a Bak végén járt, éppen készült a Vízöntő 0 fokára lépni. Jim legutóbbi afférjakor a progressziós Nap szintén éppen jegyváltásra készült a Halak 0 fokára!
Azt is felismertem, hogy a progressziós pozíciók aktiválják a Davison képletet. A progressziós képlet kapcsolatai a Davison képlethez jelzik azt a területet, ahol a kapcsolati energiák „elindulnak” Amikor Iris véletlenül felfedezte Jim második afférját 2005 június 16-án a progressziós Nap a Vízöntő 29 fokán állt partilis szextilben a Davison Nappal! A progressziós Vénusz a Halakban kvadrátban volt a Davison Aszcendenssel. A progressziós Hold a Mérleg 1 fokán közeledett a progressziós és születési Neptunusszal való együttállásához. A kapcsolat rejtett, titkos dolgait a Halak Vénusz jelezte, amelynek a Neptunusz a diszpozitora és a Hold amely a Neptunuszhoz közeledett és a következő hat hónapra előre vetítette a zűrzavart és bonyolult érzelmi életet. A progressziós pozíció tükrözte és beindította a 12.házas erős Neptunuszt, szextilben az MC-Merkúrral, amelyet a 2004-es szolár képletben láthattunk.
Konklúzió
2006-ban Jim és Iris megállapították, hogy még mindig szeretik egymást, sok éves múltra visszatekintő jó alapokkal rendelkeznek és eldöntötték, hogy továbbra is házasok maradnak. A Davison képlet progressziós Napja a Halak 0 fokára lépett 2005 decemberében. Iris kijelentette, hogy soha többé nem fogja eltűrni sem a hazugságot, sem a hűtlenséget és ha bekövetkezne mindenképpen elválik. Mivel minden születési adat megvan, a kiváncsiságotokra és az elemzési készségeitekre bízom, hogy megvizsgáljátok a pár 2006-07-es szolár képletét.
Adatok:
“Iris,” November 11, 1950; 6:51 a.m. EST; Annapolis, MD, USA (38°N58’42”, 76°W29’33”); AA: születési anyakönyvi kivonat.
“Jim,” January 30, 1941; 5:30 a.m. CEDT (–2:00); Leipzig, Germany (51°N19′, 12°E20′); A: apától
References and Notes:
2. Anthony Louis, Horary Astrology: The History and Practice of Astro-Divination, Llewellyn Publications, 1991. Lewis is referring to horary degrees.
3. Ibid., page 287.
Antal Péter
asztrológus
www.onismereti-asztrologia.hu
Igen jó a cikk! Azt azonban hozzá kell tenni, hogy az ún. Davison képletet, bár nem ezen a néven, hanem időfelező képlet elnevezéssel, a Baktay Ervin Asztrológiai Egyesület tanulói megismerhették a tanulmányaik alatt, mert mind a Kompozit (Metszőpont), mind pedig a Davison (Időfelező) képlet technikája és használata a tananyag részét képezte még 2000 előtt is, vagyis több mint 18 éve! Azt sajnos nem tudom, hogy ezt az ott tanulók közül hányan és milyen módon alkalmazták később a saját gyakorlatukban. Ezért volt most jó erről újra olvasni!
Üdvözlettel: Villányi Miklós