Drágakövek a védikus asztrológiában
A tradicionális indiai (védikus) asztrológia többféle gyógyító módszert használ a bolygók károsnak mondott hatásainak kiegyensúlyozására. Ezek közül az egyik legnépszerűbb a különböző drágakövek viselete. A nyugati asztrológiában is hagyomány, hogy egyes csillagjegyek szülötteinek milyen kövek valók (például a Bika jegyűeké a smaragd), de itt elsősorban a szülött Nap-jegyét veszik figyelembe, illetve az utóbbi néhány évtizedben az évszázadok óta közismert kövekhez hozzákerültek még újak is, így egy-egy jegyhez gyakran 4-5 féle különböző színű, keménységű, alapanyagú követ is társítanak.
A védikus asztrológia (dzsótis) drágakőhasználata sokban különbözik a nyugati asztrológiában ismerttől.
Itt a kövek nem jegy szerinti, hanem bolygó szerinti kapcsolatban használatosak, egy-egy bolygóhoz mindig azonos színű kő tartozik. A Merkúr köve itt például a smaragd, vagy helyettesítéseként más zöld kő, így a bolygó által uralt két állatövi jegyhez (Ikrek és Szűz) a zöld szín tartozik. Természetesen a Nap – az Oroszlán ura – és a Hold – mint a Rák uralkodó bolygója – nem osztozik másik jeggyel a drágakövek tekintetében sem.
Ez a tulajdonképpen színterápia kiterjed környezetünk, ruháink színválasztására is, melyek kiegészíthetik a drágakő egyensúlyteremtő hatását.
A dzsótis a jegyek, házak, bolygók értelmezésében sokban hasonló a nyugati asztrológiához, bár néhány komoly különbséget is találunk.
Ez a rendszer például nem használja a transzszaturnikus bolygókat, viszont beemeli a bolygók közé a két (felszálló és leszálló) holdcsomópontot, Ráhu és Kétu néven (ez a nyugatiban Sárnykányfej és Sárkányfarok néven ismert) – így ezeket is képviseli drágakő.
Árnyalja a képet, hogy a védikus rendszerben nem a tropikus, hanem a sziderikus zodiákus használatos, így a tavaszpont kezdete a tavaszi napéjegyenlőséghez képest visszatolódik a precesszió 23-24 fokával (ayanamsa).
A kövek ajánlása előtt részletesen meg kell vizsgálni a születési képletet, hiszen itt nem elsősorban a születési Nap-jegy szerint hordják a drágaköveket. Számításba jöhet az aszcendens ura, a Hold (elsősorban nőknél), illetve az éppen esedékes bolygókorszak (mahadása) szerinti kő.
Ezek a kövek általában nem egy konkrét betegség gyógyítására szolgálnak, hanem a szülött képletében gyengén (zuhanó, problémás házban álló, rossz fényszög alatti) szereplő bolygók hatásának erősítésére, kiegyensúlyozására. Előfordulhat, hogy az asztrológus úgy ítéli meg, hogy nem ajánlott egy kő hordása, mert annak ereje csak rontana a bolygó állapotán.
A Nap köve a rubin (helyettese a szintén vörös gránát vagy spinell). Stabilizálja a személyiség erejét, erősíti a férfias, cselekvő energiákat, a vezetői képességeket.
A Hold köve a gyöngy (vagy a holdkő). A befogadó, nőies energia képviselője. Segít az elfogadásban, növeli az empátiát, felelős érzelmi egyensúlyunkért.
A Merkúr köve a smaragd (vagy más zöld kő: jáde, olivin, zöld turmalin). Segít a kommunikációban, nyelvtanulásban utazásban. Felelős a sikeres kereskedelemért, támogatja a gyors ügyintézést.
A Vénusz köve a gyémánt (helyettese a hegyikristály). A szépséget és a gazdagságot képviseli, tehetséget ad a szépség felismeréséhez, megszerzéséhez és megtartásához.
A Mars köve a korall. Energetizál, bátorít. Segít képviselni érdekeinket, erőt ad a mindennapok küzdelmeiben ugyanúgy, mint a nagy célok elérésében.
A Jupiterhez a sárga zafír (vagy a citrin) tartozik. A „nagy jótevő” köve erősíti igazságérzetünket, támogatja a magas szintű tudást, tapasztalást. Szerencsét és boldogságot hoz.
A Szaturnusz köve a kék zafír (vagy más kék színű kő). A testi-lelki stabilitásért felelős. Segít rendet rakni a világ dolgai között, felismerni a felesleges erőfeszítéseket, támogatni a fontos célokat.
A Ráhu köve a hesszonit (ez egy vörösesbarna gránátfajta). Felelős a hatalomért, birtoklási vágyainkért. A jó Ráhu nagy vonzerőt ad.
A Kétu köve a krizoberill-macskaszem (ez egy általában szürkéssárga alapszínű kő, szép macskaszem-csíkkal a közepén). Erősíti megérzéseinket, segít a titkok megfejtésében, a spirituális világ megértésében, az anyagi és érzelmi elengedésben.
Fontos, hogy a kő valódi és különféle kezelésektől mentes legyen. Számít a kő mérete, árnyalata, tisztasága, a foglalat anyaga és formája. A kész ékszer felvétele az asztrológus által kiszámított időben, és a megfelelő mantrák elmondásával támogatva ajánlott. A gyűrűket a bolygóknak megfelelő ujjon (például a jupiteri sárga zafírt a mutatóujjon) kell hordani.
Gyakoriak az összes bolygó erejét képviselő navaratnák (szanszkritül nava: kilenc, ratna: drágakő), ez a kilencköves talizmán medál vagy gyűrű formájában a legnépszerűbb, de viselnek navaratna-láncokat is, itt szintén fontos, hogy a kő közvetlenül kapcsolatban lehessen a bőrrel.
Zimmermann Judit
asztrológus, drágakőszakértő
(dzsótis, mahadása, ayanamsa: ezt gondoltam a magyarhoz legközelebb eső írásmódnak, de kicserélhető a jyotish, mahadasha, ayanamsha angolos formával, így könnyebb rákeresni, mivel a legtöbb irodalom angol nyelven elérhető a neten)